Тотнъм се провали на "Уембли" в мач за историята (видео)

След 5-годишна пауза Тотнъм се завърна в Шампионската лига, но претърпя загуба с 1:2 от Монако у дома. Двубоят от група "Е" се игра на стадион "Уембли", а всички попадения паднаха още до почивката. Бернардо Силва и Тома Льомар дадоха аванс на гостите, преди Тоби Алдервейрелд да върне надеждите на "шпорите" с гол в 45-ата минута. Това беше първа домакинска загуба за тима от Серверен Лондон като домакин срещу съперник от Франция в евротурнирите.

Мачът все пак ще остане в историята на Тотнъм като най-посетения двубой на тима в евротурнирите. Нещо повече - никога преди английски отбор не е играл пред повече публика у дома в европейските клубни турнири.

През миналия сезон двата тима бяха съперници в груповата фаза на Лига Европа и тогава Тотнъм спечели домакинството си на монегаските с 4:1, а Ерик Ламела отбеляза хеттрик. Именно появата на аржентинеца сред титулярите бе единствената промяна, която Маурисио Почетино направи в състава в сравнение с разгромната победа над Стоук Сити с 4:0 през уикенда. Ламела зае мястото на Виктор Уаняма и действаше като ляво крило. Отдясно атакуваше Сон Хюн-Мин, а Кристиан Ериксен помагаше от втора позиция на Хари Кейн.

Наставникът на Монако Леонардо Жардим реши да заложи на опита и върна сред титулярите Жоао Моутиньо и Радамел Фалкао, които не започнаха срещу Лил в последния кръг от френското първенство. На вратата пък застана Даниел Субашич вместо ветерана Морган Де Санктис.

Мачът стартира зле за гостите, които още в 5-ата минута бяха принудени да правят смяна. Набил Дирар се контузи и беше заменен от Тома Льомар. Тотнъм се опита да упражни домакински натиск, но не създаде сериозни положения пред Субашич. Монако обаче поведе още при първата си опасна атака. Tова стана в 15-ата минута, когато Бернардо Силва напредна, преодоля няколко противникови футболисти и с безмилостен шут направи безпомощен Юго Лорис.

Голът даде допълнително самочувствие на френския тим, който все по-успешно задържаше топката в средата на терена. Хари Кейн оставаше изолиран, а Камил Глик бе човекът, който в повечето случаи неутрализираше английския национал. В 31-ата минута една лошо отбота топка в наказателното поле на "шпорите" попадна крака на резервата Льомар и той, без да се бави, я заби под гредата.

Малко по-късно само добрата намеса на Алдервейрелд срещу бившия му съотборник в Атлетико Мадрид Фалкао попречи резултатът да стане 0:3. Белгийският национал намираше време да се включва и в предни позиции и след центриране от корнер на Ламела в края на полувремето успя да върне едно попадение.

В началото на второто полувреме Субашич отрази мощен удар на Деле Али, а защитата на Монако все по-трудно се справяше с атаките на Тотнъм. Домакините обаче така и не намираха начин да застрашат сериозно стража на монегаските в следващите минути. Накрая в игра се появи и Винсент Янсен, но и той не помогна. Най-чистото положение за изравянване пропиля Хари Кейн в 77-ата минута, когато се засуети и беше блокиран.

ТОТНЪМ - МОНАКО 1:2 (1:2)
0:1 Б. Силва (15)
0:2 Т. Льомар (31)
1:2 Т. Алдервейрелд (45)