Доминация на българското ориентиране

България потвръди лидерската си позиция в региона, след като спечели комплексната купа в Шампионата на Югоизточна Европа по ориентиране от 8 до 11 септември в Македония. В конкуренцията на 12 страни от региона, сред които Румъния, Турция, Сърбия, Молдова, Словения, Хърватска и Македония, нашите национали премериха сили със своите връстници във възрастовите групи до 16, 18, 20 години и Елит. По традиция успоредно с тях на старт застанаха и ветераните от 35 до 65 години.

Шампионатът, който се състоя за шести път, е продължение на Балканиадите по ориентиране, които се провеждаха от 1998 до 2010 година, а арени на надпреварите бяха районите около македонските градове Струмица и Радовиш – планините Огражден и Плачковица. Дисциплините за четирите състезателни дни бяха спринт, средна дистанция, дълга дистанция и щафети.

Общо 17 златни медала спечелиха българските национали, като с четири златни медала се отличи Ния Георгиева (Ж-16), с три златни отличия – европейската вицешампионка Андрея Дяксова, а с три златни и един сребърен медал се окичи Лилиана Гоцева (Ж-21 Елит). При изключителната конкуренция на Турция и Румъния, притежателят на комплексната купа стана известен едва след щафетната надпревара, в която четири златни медала бяха спечелени от България, а три от Румъния, при което втората до момента Турция отстъпи мястото си на северните ни съседи.

При ветераните комплексната купа спечели Турция, следвана от България, а третото място зае Молдова.