Вавринка ще спори за титлата в Ню Йорк

Стан Вавринка е вторият финалист на US Open. Швейцарецът стигна до мача за титлата, след като победи Кей Нишикори след 4:6, 7:5, 6:4, 6:2 след повече от 3 часа игра. Съперник на Вавринка в първия му финал в Ню Йорк ще бъде световният номер 1 Новак Джокович, който е актуален носител на трофея.

Първият сет се разви много бързо в полза на японеца, който проби съперника в петия гейм и задържа преднината си. Горещината мъчеше и двамата съперници, които постоянно се охлаждаха с торби с лед.
Вавринка очевидно имаше повече проблеми, като допусна да бъде пробит още в първото си подаване във втория сет. Тенисистът от Лозана обаче постепенно намери своето темпо, а ретурите му затрудняваха Нишикори. Вавринка върна пробива при 2:2, но след това отново изпусна инициативата и японецът беше на път отново да спечели подаването му, но прати топка в аут. В крайна сметка Вавринка изравни резултата в сетовете.

Инициативата в третия сет постоянно преминаваше ту в единия, ту в другия тенисист, а играта беше прекъсната заради опасността от дъжд, което наложи затварянето на покрива. Желанието на Вавринка да играе финал обаче даде резултат и в крайна сметка той спечели с 6:4 и се оказа само на сет от постигане на мечтата си. Вавринка започна ударно оказалата се решителна част, възползвайки се от умората на Нишикори и дръпна с 3:0 гейма в резултата. Японецът успя да върне пробив след продължително разиграване и топка в аут на Вавринка, но за повече определено нямаше сили - 6:2 и мач за Вавринка, който ще се изправи срещу Джокович във втори финал помежду след "Ролан Гарос" през 2015 г.

"Кей беше тежък опонент. В началото на мача инициативата беше негова, но постепенно той се умори и аз поех контрола. Да бъда на финал в Ню Йорк е нещо фантастично. Гледал съм толкова много финали тук. Ще бъде специален момент за мен", каза непосредствено след мача Вавринка.