Джокович на финал след нов странен мач

Новак Джокович се класира за финала на US Open за седми път. Световният номер 1 победи Гаел Монфис на полуфиналите с 6:3, 6:2, 3:6, 6:2. Срещата продължи 2 часа и 32 минути, но през по-голяма част от времето французинът изглеждаше странно на корта и оказваше доста малко съпротива на съперника си. Едно от обясненията бе високите температури и влажност в Ню Йорк. Пътят на Джокович до този мач също бе доста необичаен. Един от съперниците му въобще не излезе на корта, а двама се отказаха по време на срещите си с него.

Новак е на финала в Ню Йорк за шести път в последните седем години и ще се опита да вземе трета титла. Сега той чака победителя от двубоя между Кей Нишикори и Стан Вавринка.

Монфис нямаше загубен сет на тазгодишния турнир до днес. Той обаче нямаше и победа срещу Новак в 12-те мача между двамата. Във втория си полуфинал на Голям шлем в кариерата Монфис започна срещата трагично. Той направи двойна грешка при брейк пойнт във втория гейм. Французинът сякаш бе изнервен и непредизвиканите грешки се редяха една след друга. Той допусна още един пробив и след около 15 минути се оказа догонващ с 0:5. Гаел нямаше идеи какво да противопостави на сърбина. Все пак Монфис успя да спечели гейм, а това му вдъхна увереност и той дори проби за 2:5. Парижанинът играеше доста зад основната линия и не на много високо темпо. Това обаче сякаш наруши ритъма на Джокович и той стигна до нови две възможности за пробив. Този път Новак обърна гейма и затвори първия сет при 6:3.

В играта на Монфис нямаше обичайната енергия. Той изглеждаше изморен или имаше някакъв физически проблем. Пробив на нула и 12 от 13 точки дадоха на Новак преднина от 3:1. Грешките от ракетата на французина продължиха и той губеше с 1:5. Съперникът му обаче също не бе на обичайното ниво. Две двойни грешки при сервис гейм доведоха до пробив, но малко по-късно и вторият сет беше история.

Пред погледа на актьорски звезди като Хю Джакман и Брус Уилис французинът бе далеч от най-добрите си изяви. В началото на третия сет публиката започна да освирква представянето му, а всички се чудеха какво се случва. Нерви или умора бяха причина за слабата съпротива, която той оказваше. При 0:2 Монфис сякаш се събуди, а Джокович се обърка от странното му представяне. Гаел върна пробива, вкара някои успешни удара и заприлича на себе си. Французинът спечели пет поредни гейма и показа емоции. Той спаси гейм от 0:40, за да стигне до успех с 6:3 в третия сет. Развитието накара Новак да разкъса фланелката си.

Импулсът на Монфис постепенно се изпари. Въпреки това двамата тенисисти успяха да направят няколко вълнуващи разигравания в четвъртия сет. Новак поведе с 3:1, но допусна веднага пробив. Той изглеждаше изтощен и поиска медицински таймаут. След него сърбинът проби и този път не изпусна нещата от контол.

В интервюто на корта след срещата Джокович бе остроумен в обичайния си стил от сорта: "И аз продължавам да се питам защо си разкъсах фланелката" и "надявам се да завали и покривът да се счупи, за да се наложи Нишикори и Вавринка да играят утре". На въпрос за физическите му проблеми обаче той не отговори, а засипа Монфис с похвали.