Точно преди 25 години, през 1991 г., националният отбор по волейбол стана световен шампион за мъже до 21 г. на първенството в Кайро (Ег). И до днес това е най-големият успех на България в колективните спортове. На полуфинала играчите на треньора Светослав Стойчев (б.р. - бащата на Радостин Стойчев) разгромяват с 3:0 Русия, а на финала бият със същия резултат Италия. В отбора тогава освен родените през 1971 г. звезди Мартин Стоев и Петър Узунов има няколко момчета, които още не се бръснат: Евгени Иванов (17 г.), Веселин Димчев (17), Ивайло Стефанов (18), Петър Дочев (18).
Четвърт век по-късно, побелял и с две деца, Ивайло Стефанов още носи фланелката на ЦСКА. Почти нищо друго във волейбола обаче не е като през далечната 1991 г., когато от нашите трепереха всички.
По ирония на съдбата догодина световното първенство за мъже до 23 г. отново ще бъде в Кайро. Българският отбор няма да е там, защото спечели само един от петте си мача на квалификационния турнир в Загреб (Хърв). Четири загуби с по 0:3 - от Словения, Полша, Турция и Италия, и една победа срещу аутсайдера Хърватия (3:1).
С две-три изключения същите момчета станаха четвърти в Европейската лига, след като на финалите във Варна паднаха от Естония и Австрия, а преди това допуснаха две загуби от Македония - нещо невиждано в, общо взето, славната история на българския волейбол. Като прибавим провала на мъжкия отбор в Световната лига където играчите на Пламен Константинов загубиха осем от деветте си мача, ситуацията започна да прилича на тази във футбола и баскетбола.
Според президента на федерацията инж. Данчо Лазаров е рано за комплексна оценка. Интересно какво още трябва да се случи, за да светне червената лампа и на единственото място, където още не им е светнало - в БФВ. В интервю за Българското национално радио Лазаров съветва да се изчака европейското първенство за младежи до 19 г., на което България е домакин наесен, преди да се правят изводи. Когато корабът потъва, няма никакво значение дали някой ще измие прозорците на ресторанта. Каквото и да направят младежите при треньорския дебют на Владимир Николов, това няма да промени общата картина. И Лазаров го знае, въпреки че не иска да го признае. Президентът на БФВ наивно очаква нещата да се променят, без да променя нищо. "Пламен Константинов трябва да вземе сериозни мерки за следващата и особено за по-следващата година", препоръча босът в единствената си медийна изява след Световната лига. Ако Константинов е като Киро Факиро (б.р. - герой от сериала "На всеки километър", който сам си прави колите и сам ги кара), за какво й е на федерацията Управителен съвет по-голям от този на "Хюлет Пакард" и девет вицепрезиденти?!
Кризата е прекалено сериозна, за да се реши на ниво Пламен Константинов. И в никакъв случай не засяга само националните отбори. Да, те са витрината и там проблемите се виждат най-ясно. Но волейболът се нуждае от основен ремонт и ако в БФВ се надяват, че там, където е текло, пак ще тече, грешат. В основата на всяка промяна е правилната самооценка. Все отнякъде трябва да се почне. При това бързо, защото на момчетата ще им стане навик да ядат бой. Още едно такова лято и никой няма да си спомня на три удара ли се играеше волейболът, или с две топки.