Късметът се усмихна на "детелините" в края за исторически осминафинал (видео)

Отборът на Ейре се добра до осминафинала на Евро 2016. Това се случи след като "детелините" надиграха с минималното 1:0 Италия в последния мач от група "Е". Успехът на ирландците дойде с много усилия едва в края на срещата. Героят за тима бе Роби Брейди, който вкара скъпоценния гол в 85-ата минута и така прати тима си за пръв път в историята на елиминационна фаза на европейско първенство.

Италианците вече се си бяха осигурили първото място в групата и логично Антонио Конте даде почивка на повечето си титуляри, като направи 8 промени в състава си. Въпреки това тимът му даде сериозен отпор на ирландците, но се пропука в края, като това бе първа загуба на Конте в официален мач начело на Италия.

Първото полувреме премина изцяло под диктовката на Ейре. Още в 9-ата минута Хендрик се освободи пред наказателното поле и стреля силно, но над вратата. След това в 21-ата минута Дарил Мърфи получи чудесно центриране и стреля с глава отблизо и Салваторе Сиригу трябваше да демонстрира блестящ рефлекс, за да опази вратата си.

В 30-ата минута поредно центриране в пеналта доведе до грешка в отбраната на Италия, но ирландците също се оказаха неподготвени и не успяха да се възползват от нея. Две минути по-късно Сиригу увисна при следващото центриране пред врататата му и Дъфи стреля с глава, но покрай вратата.

Италия пък действаше доста прибрано и едва в 43-ата минута стигна до първата си голова ситуация. Чиро Имобиле открадна една топка пред наказателното поле и моментално отправи доста опасен изстрел, който профуча до гредата. Минута по-късно обаче събитията отново се пренесоха в пеналта на адзурите и Бернардески изблъска в гръб Маклийн, но въпреки претенциите на ирландците, съдията не видя основания за дузпа.

В началото на втората част Италия стигна до втората си голова опасност и тя не бе никак лоша. Матия Де Шилио центрира чудесно за Симоне Дзадза, който отправи шут от воле, но малко над вратата. Ейре пък отговори с удар на Джеф Хендрик, който обаче по никакъв начин не застраши вратата на италианците. След това и Шейн Дъфи пробва далечен истрел, но напълно безобиден.

Ейре продължи да търси скъпоценния гол и в 74-ата минута  Ейдън Макгийди опита поредния далечен удар, но отново без успех. Три минути след това обаче Италия можеше да убие надеждите на съперника като далечен удар на Лоренцо Инсиние се отби от гредата.

Страхотна възможност за Ейре дойде в 84-ата минута. Тогава Уес Хулахан изскочи сам срещу Сиригу след грешка в отбраната на "адзурите", но стреля право в тялато на вратаря. Веднага след това Стефан Ел Шаарауи притесни Рандолф, който спаси. В 85-ата миунта все пак Ейре се добра до безценното попадение. Хулахан се реваншира за пропуска си и с прекрасно центриране намери Роби Брейди в наказателното поле, където той изпревари Сиригу и с глава прати топката в мрежата.

Така Ейре си гарантира третото място в крайното класиране в групата с 4 спечелени точки и по този начин отборът продължава на 1/8-финал на европейско първенство за пръв път в историята си, като там ще срещне домакина Франция. Този мач пък не променя нищо за Италия, като тимът завършва първи в групата с 6 точки и също отива в следващата фаза срещу еврошампиона Испания.