Дъждът не уплаши пилотите в първия ден на Европейския шампионат по мотокрос

При най-малките на Европейския шампионат по мотокрос ЕМХ 65 победата в квалификацията на мотополигон "Горна Росица" в Севлиево спечели Мариус Поповици от Румъния (КТМ). При почти непрестанен валеж от дъжд след него останаха Ласло Течи (Унгария, КТМ) и Ноел Занош (Унгария, КТМ). От родните пилоти пети на стартовата бариера ще излезе за утрешния първи манш Радостин Михайлов (КТМ).

В ЕМХ 85 конкуренцията е изключително сериозна и всеки от първите осем състезатели може да стигне утре до подиумно класиране. Каращият за първи път в Севлиево Кристоф Якоб (Унгария, Хускварна) спечели квалификационния манш, изпреварвайки Никола Хранич (Хърватия, Хускварна) и Николай Малинов (България, Кавазаки), които останаха втори и трети.

Хакан Халми (МСК Севлиево, КТМ) победи в квалификацията за Републиканския шампионат в МХ2. Халми направи най-бърза обиколка - 2.21.257. На 8.6 секунди след него финишира Георги Георгиев (Текстил Рейсинг, Сузуки), а Кристиян Ангелов (НСА Моторспорт, Ямаха) е с трето време - 2.29.998 минути.

За пореден път от началото на сезона румънския пилот Адриан Радута (Ямаха) беше много убедителен и в днешния ден не направи изключение, като спечели квалификацията за място с 2.37.500 м. Шевки Шевкиев (2.40.368 минути, СМК, Сузуки) ще излезе след него преди утрешния първи манш, а трети от серията с 2.53.425 е Калоян Илиев (МСК Севлиево, КТМ).

Най-интересно за зрителите беше в края на деня, когато дъждът се усили, трасето стана тежко за каране, а по програма трябваше да излязат за своя първи състезателен манш пилотите в МХ. 19 състезатели се наредиха на стартовата бариера, като още в средата на обиколката останаха само 11. Доста от тях не успяха да се справят със специфичните условия и не завършиха. Въпреки, че направиха по три обиколки, а след това манша беше прекъснат, той се зачита по правилник заради изминаване на 75 процента от състезателното време (15 мин.) Победата спечели Веселин Малинов (МСК Севлиево, Кавазаки), чиято втора обиколка беше цели 3 минути и 45 секунди. След него финишира Захари Томов (МХ Шулц, Хонда), а трети от днес в МХ се нареди Пламен Петров (АИТ Рейсинг Тийм, Сузуки).
В неделя от 10.30 часа е официалното откриване на Гран При България, а след него са и очакваните с голям интерес състезателни маншове. Входът за зрители на мотополигон "Горна Росица" е свободен.