Даниел Пеев: Ако не беше школата, нямаше да има ЦСКА

Даниел Пеев: Ако не беше школата,  нямаше да има ЦСКА

Волейболът в България има нужда от пари и добро управление, смята новият треньор на Монтана

Новият старши-треньор на Монтана Даниел Пеев даде интервю пред "Тема Спорт", в което коментира новия си пост, ситуацията в националния отбор, където е помощник на селекционера Пламен Константинов, както и тима на сърцето си ЦСКА.

- Г-н Пеев, официално заехте треньорския пост в Монтана. Какво ви накара да приемете тази оферта?

- Имах няколко предварителни разговора с кмета на Монтана. Знаете, че е прекалено амбициозен човек, който много държи на спорта, а и на развитието му като цяло в града. В сряда имахме много дълъг разговор, почти 4 часа. Успяхме да постигнем споразумение и от новия сезон започваме да работим заедно. Амбициите са както винаги високи и ще се опитаме да ги постигнем.

- Колко време ви бе нужно да обмислите решението си?

- През последните два-три месеца имах няколко подхвърляния, че е възможно да се стигне до такова предложение. Не съм имал други варианти и предложения, така че след две години пауза реших отново да се впусна в треньорската работа.

- Какви цели ви поставиха от ръководството?

- Целите по принцип са високи. Но в крайна сметка е важно какъв отбор ще успеем да сглобим. Ясно е, че от миналогодишния отбор нито един състезател няма договор за следващия сезон. Може да се каже, че

започваме от нулата

Така че в зависимост от това какъв отбор направим ще формираме и целите.

- Смятате ли да подновявате договорите на играчите или искате да градите нов тим?

- Моето желание е в голяма степен да се запази ядрото на тима от миналата година, с много малки промени.

- Клубът има и собствена школа, ще ползвате ли играчи от нея?

- Миналата година в първия отбор имаше две-три момчета. Разбира се, че ще погледнем какви момчетата има с талант и перспектива и ще бъдат включени в тима. Ще обърнем внимание на всички.

- Вече като треньор на Монтана съжалявате ли, че тимът няма да играе в Европа?

- Моето мнение до голяма степен се покрива с това на Пламен Константинов. Мисля, че е редно всички отбори, които си завоюват това право, да го ползват. Това е особено важно за младите играчи, най-вече за такива, които попадат в полезрението на националния отбор. Без подобни мачове е трудно преминаването от едно ниво в друго. Изисква много повече време. Така че определено е минус.

- Вече вие ще правите селекцията. Наясно ли сте на кои играчи ще разчитате?

- Водим разговори с почти всички, които са набелязани. Към момента няма как да обявим имена, понеже няма нищо финализирано. С оглед на това че и тимовете стават повече за разлика от миналата година и имат амбиции за добро представяне. Повечето играчи имат много варианти и ще бъде интересно на трансферния пазар.

- Каква е ситуацията с Любомир Агонцев (към разпределителя има интерес от Левски), смятате ли да го задържите?

- Такова е моето желание.

- Какъв е шансът Спас Байрев да подпише с тима?

- И с него се водят разговори. Той има различни възможности, включително и предложение от чужбина. Ако играчите имат шанс да излязат в силно първенство, това ще им е приоритет.

- Очаквате ли по-силно първенство през новия сезон?

- Надяваме се да бъде поне толкова оспорвано, колкото бе тази година. Нивото едва ли ще се вдигне рязко, тъй като затова трябват далеч по-качествени състезатели. Едва ли отборите ще могат да наберат такива. Но пък ако са правилно разпределени, ще има отбори с изравнени възможности и много интересни мачове.

- Като помощник на Пламен Константинов в националния отбор как оценявате подготовката до момента?

- Знаете, че са формирани са два отбора. Б съставът заминава в неделя за Варна. От следващата седмица започват мачовете от Европейската лига. Към момента подготовката върви по план. Всички се готвят и показват желание за изява, особено по-младите. Очаквам добро представяне.

- Бяхте ли изненадан от силното представяне на турнира в Полша?

- Всички бяхме изненадани. Може би защото не очаквахме, че ще го спечелим срещу такива силни отбори. Но пък момчетата го заслужиха с играта, която показаха. В голяма част от геймовете играха на суперниво, а единият срещу Белгия беше особено впечатляващ и след него Пламен каза, че

откакто е треньор, не е виждал такава игра

на тима. А и с оглед на променения състав дава оптимизъм за по-нататък и за световно, и за олимпиада. Така че отборът притежава потенциал.

- Очаквате ли да се повторят силните резултати и на Световната лига?

- Искаме отборът да играе по начина, по който сме заложили. И до голяма степен да повтори силните изявите от турнира в Полша. Там са топотборите в света, а с оглед на това, че е олимпийска година, отборите, които се класират, е възможно да са с основните си състави, което ще бъде допълнителни изпитание за нас. Ще видим как отборът се представя срещу най-силните.

- Как се отрази на тима случката с евентуалното напускане на Ники Пенчев?

- Всичко е нормално. Много неща се изказаха и изписаха. Донякъде се преекспонираха даже. Той вече е в тима. Имаше нужда от почивка с оглед на тежката ситуация, в която изпадна с клубния си тим. Предполагам, че това е основният мотив.

- Влияе ли по някакъв начин върху тима липсата на по-опитни играчи?

- При всички положения имаме качествени и опитни състезатели. Вратата на националния отбор не е затворена за никого. Тази година поискаха почивка, но за сметка на това ще има възможност да се огледат млади играчи и да се направят необходимите изводи за бъдещето.

- Как според вас може да се намали разликата в нивото на клубния ни волейбол и националния тим, доколкото може да се прави съпоставка между тях?

- Повечето клубове изпитват финансови затруднения. Много от играчите в не толкова зряла възраст са принудени да търсят развитие в чужбина поради финансови причини. Това в немалка степен отслабва вътрешното първенство. Въпреки интересните и оспорвани мачове

нивото не е световно

Но пък за сметка на това участват млади играчи.

- А как може да се промени това?

- Трудно ми е да отговоря как. Много са факторите. Финансов ресурс и мениджиране на продукта волейбол в България. Знаем как изглежда например волейболът в Полша. В приятелски турнир присъстват 12 000 души. Това у нас трудно може да се види.

- Тази година ще имаме няколко участника в Европа. С оглед на ниския бюджет ще успеят ли отборите да се представят достойно?

- Левски първо трябва да изгради отбор. Знаем каква беше ситуацията при тях миналия сезон. Дано Владимир Николов успее наистина да го направи, за да бъде клубът конкурентен на европейската сцена. Но и при ЦСКА, и при Левски, ако успеят да прескочат някой кръг, ще бъде голям успех.

- Като бивш играч на ЦСКА и помощник на Александър Попов ще бъдат ли по-емоционални срещите ви срещу тях?

- Винаги са били такива, когато съм бил от другата страна. Не е тайна, че именно от ЦСКА започва моята кариера като либеро, и може би благодарение на Сашо се разви по този начин. Винаги съм имал по-специално отношение към ЦСКА.

- ЦСКА ли е отборът на сърцето ви?

- Да.

- Как си обяснявате факта, че въпреки проблемите и немотията в тима продължават да се създават добри кадри като Георги Сеганов например?

- Клубът е в тежко състезание от 6 години. А основният начин да се оцелява в такава ситуация е една работеща школа. Това е приоритет номер едно за ЦСКА. През годините те показаха как се запазва отбор при подобни условия. Ако не беше школата, може би нямаше да има ЦСКА към днешна дата. Това е начинът. Да се работи с младите и да се прави всичко възможно школата да функционира от най-малките до най-големите. И тогава, в случай на такъв тежък момент, да ползваш собствени кадри.

Паулина АНДРЕЕВА, "Тема Спорт"

Последвайте каналите ни в:

Още от Волейбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти