Фондация „Лео Меси” е отклонявала печалбите от спонсорски договори към фирми фантоми в различни данъчни убежища, като недекларираните суми са в размер на поне 10 млн. евро. Според документи и свидетелства за нашия вестник, неправителствената организация (НПО) е давала инструкции на фирмите, с които е подписвала споразумения, да извършват плащанията на фирмите фантоми в офшорни зони като Белиз или страни с много ниска данъчна тежест като Уругуай и Люксембург.
Освен това частни фирми на аржентинския футболист се намесват в операциите на фондация „Лео Меси”, което не е позволено по закон. Тези приходи от НПО не се декларират, твърдят запознати с операциите източници, и по този начин не отиват в крайна сметка в помощ на деца в нужда – (поне на хартия) крайната цел на организацията.
Една от тези операции е уговорена в нотариат в Буенос Айрес на 30 ноември 2012 година. Частна фондация „Лео Меси Аржентина” е подписала договор с уругуайската компания Lamfur S.A. за извършване на търговска дейност с имидж правата на футболиста: сред продуктите на марката фигурират например чаши, чинии, учебни пособия, кожена „Златна топка” и др.
Предизвиква внимание това, че в договора се появява и трето лице. Говорим за Limecu S.A. – дружество с идеална цел, регистрирано в Барселона. Както фондацията, така и „Лимеку” (акроним от пълното име: Лионел Меси Кучитини) са представени в този акт от бащата на футболиста – Хорхе Орасио Меси, като президент и на двете. В други операции се използва фирмата Leo Messi Management S.L.
Договорът твърди, че печалбите ще се насочват към „генериране на ресурси за социални проекти”, но Хорхе Меси, президент на НПО, уточнява, че това ще се случва „под давлението на „Лимеку”. Чрез тази формула семейство Меси омесва фондацията, която на теория не работи за печалба, с една от неговите фирми, която има право да трупа печалби. Lamfur S.A. се задължава да плати 300 000 американски долара, малко над 232 000 евро по тогавашния валутен курс, за лиценза за използване на имидж правата на звездата на Барселона плюс 10% добавка от фактурираните брутни печалби от продуктите „според концепцията за авторски права”.
Хорхе Меси сложил подписа си под това споразумение заедно с ръководителите на „Ламфур” и местен нотариус със заведен ръчно номер на протокола: F8880925. Договорът осигурява време на уругуайската фирма да подготви продуктите, да ги покаже на бащата на Лео Меси и той да ги одобри преди пристъпването към заплащането на първите 300 000 долара.
БАНКАТА НА КЛАНА ПУЖОЛ
Нормалното, и законното, би било Частна фондация „Лео Меси Аржентина”, дъщерно дружество на регистрираното в Барселона, да получава пари от „Ламфур” в отворена банкова сметка в Аржентина на името на НПО и да ги декларира ясно и точно, за да осъществява после социални дейности. Но работата не е била такава, защото ръководителите на „Ламфур” са получили инструкции да правят трансферите не на сметката на фондацията или на „Лимеку”, а на името на британската компания „Hanns Enterprises Ltd” и в швейцарска банкова сметка в Люксембург. Тази британска компания е със седалище малко еднофамилно жилище на улица „Кони Фърлонг” №44 в крайбрежното селище Пийсхейвън, на стотина километра южно от Лондон. В жилището очевидно не се извършва каквато и да било търговска дейност.
Междувременно сметката, на която се извършвали плащанията, е била отворена в клон на банка „Andbank” в Люксембург. Името на швейцарското дружество често се е появявало в испанските медии, тъй като тя е една от банките, използвани за изпирането на огромни пари от търговия с влияние и данъчни престъпления от политическия клан Пужол.
Инструкциите за плащанията са дадени от международната адвокатска кантора „Juarez Asociados” със седалища в Мадрид и Барселона, работеща за семейство Меси. Това се вижда в документацията, до която се добра екипът на „АВС”.
„Ламфур” е платил от Уругуай, докато друга компания е използвала същия паричен маршрут, но плащайки от Бразилия. Тъй като плащанията са извършени в долари, се е използвала банка от САЩ като посредник – „Bank of New York Mellon”.
ПОДСТАВЕНОТО ЛИЦЕ
Според информация на аржентинския всекидневник „Ла Насион”, семейство Меси е използвало същата тази структура, за да избягва плащането на данъци върху имидж правата на футболиста, което накрая му струва присъда от 21 месеца лишаване от свобода.
Фондация „Лео Меси” отклони в два случая поканата ни да даде своята версия за публикуваните в „АВС” факти. „Няма да правим никакъв коментар”, бе единственият получен отговор.
Хавиер Чикоте, „АВС”