Не беше никаква тайна, че Корентен Толисо ще напусне Лион това лято, ала неговата дестинация накара всички да зяпнат невярващо със зейнали усти. Младият полузащитник бе преследван от Наполи в предходните трансферни прозорци и бе свързван също с Ювентус, но вместо да стане наследникът на Клаудио Маркизио и Сами Кедира в Торино, той отива в Байерн (Мюнхен) от 1 юли.
Президентът на баварския клуб Карл-Хайнц Румените каза, че „младият и интересен футболист” е „желанието на Карло Анчелоти за халфовата линия”. При наличието на Артуро Видал, Ариен Робен и Франк Рибери все в 30-те им години и при оттеглянето на Филип Лаам и Чаби Алонсо, Толисо изглежда добър залог за освежаването на кръвта на отбора в средната му линия. Сумата от 41,5 млн. евро го прави най-скъпият играч в историята на Бундеслигата, като Байерн е „виновникът” за петте водещи в класацията – другите са Хави Мартинес (40 млн.), Матс Хумелс (38 млн.), Марио Гьотце (37 млн.) и Видал (37 млн.).
Толисо влезе в академията на Лион 13-годишен преди десетилетие и докара на клуба си най-голямата трансферна сума и в неговата история. Показа признаци на таланта си като тийнейджър и изигра мачове за различните юношески и младежки нива на френския национален отбор, ала не блесна чак до края на квалификациите за Евро 2015 за ниво до-21.
„Петлите” не успяха да се класират за този турнир заради загуба в плейоф от станалия шампион впоследствие Швеция, но когато съставът се събра за квалификациите за Евро 2017, Толисо бе повишен. Постоянството в играта му в Лион му спечели капитанската лента в куп квалификационни мачове, макар че накрая тимът пак остана разочарован, този път завършвайки на точка зад Македония в своята група.
Толисо изигра първия си мач за Лион при победата с 4:0 над Ница през август 2013 г. и направи изумителен дебютен сезон в отбора под ръководството на Реми Гард, който го използваше като десен бек. Гард напусна в края на сезон 2013/14, като юздите пое Юбер Фурние, докато неговият помощник Брюно Женезио не бе повишен като старши треньор на Бъдни вечер 2015 година. Женезио премести Толисо в центъра на полузащитата редом до по-прозаичния и борбен Жордан Фери в система 1-4-4-2 с ромб.
Тимът на Фурние бе един от най-привлекателните за гледане в Лига 1 в единствения му пълен сезон начело и изтърва титлата едва в последните седмици на първенството. Александре Лаказет и Набил Фекир получиха лъвския пай от хвалебствията поради офанзивния си принос (Лаказет бе с 27 гола в 33 мача, а Фекир имаше 13 плюс 9 асистенции), но постоянният Толисо също бе с фундаментална роля тогава, вкарвайки 7 гола от полузащитата на едва 20 години.
Следващият сезон бе по-труден и за халфа, и за отбора му. Те удържаха 2-рото място в Лига 1, ала отпаднаха унизително в груповата фаза на Шампионската лига, класирайки се последни в група със Зенит, Хент и Валенсия. Толисо пропусна някои от мачовете с бедрена контузия, а и поради травми и наказания при централните защитници се наложи да бъде използван като по-ортодоксален дефанзивен халф в основата на система 1-4-1-2-3, което ограничи офанзивния му принос. Макар и добър във въздуха, на него му липсва нужната физическа мощ, за да е ефикасен като част от двойка дефанзивни пивоти или като играещ най-дълбоко в полузащитата.
Учудващо за много от феновете, Лион гласува нов вот на доверие на Женезио миналото лято и той продължи да експериментира с позицията на Толисо. Играл като десен бек крило, втори нападател и „десетка” (отделно и на по-нормалните си позиции в центъра), офанзивните показатели на футболиста се подобриха значително в течение на сезона и той вкара 14 гола във всички състезания.
Лион се наслади на по-добро представяне на континента, като Толисо изпъкна като заплаха от статични положения в Лига Европа, където остана на косъм от финала. Той дори получи капитанската лента, когато Максим Гоналон – друг продукт на клубната академия, бе наказан. Единствената черна точка за Толисо този сезон бе глупавият червен картон в края на двубоя със Сент Етиен, а червената бе дебютът за френския национален отбор срещу Испания на „Стад дьо Франс” през март.
От ранните си дни като колеблив десен бек, неспособен да измести Мехди Зефан в Лион, до превръщането в национален футболист – еволюцията на Толисо е впечатляваща и е още далеч от приключването си. До някаква степен е тъжно напускането му към Бундеслигата, но всички ние трябва да сме благодарни за времето, в което го гледахме в Лига 1 – не защото ще можем да разказваме истории на внуците си за това, а като поредното доказателство за забележително високото ниво на млади таланти, произведено от Франция в последните пет години.
Ерик Девин, „Гардиън”