Коутиньо и Фирмино поправиха експеримент на Клоп и донесоха важен обрат на Ливърпул (видео)

Ливърпул постигна много важна първа победа като гост в Премиър лийг през 2017 година, след като обърна Стоук Сити с 2:1 на "Bet 365 Стейдиъм". Мърсисайдци излязоха с експериментален състав и променена схема, което оказа негативно влияние и отборът изигра много слабо първо полувреме. Джонатан Уолтърс (44') даде заслужен аванс на "грънчарите". За началото на втората част обаче в игра за гостите се появиха Филипе Коутиньо и Роберто Фирмино, които преобразиха играта на Ливърпул и донесоха пълен обрат с два гола в рамките на две минути - между 70-ата и 72-рата.

Юрген Клоп бе направил доста изненадващи промени в своя състав. Германецът смени и традиционната схема на игра, като мърсисайдци излязоха във формация с трима защитници. Филипе Коутиньо, Роберто Фирмино и Лукаш Лейва бяха оставени на скамейката за началото. Жоел Матип, Трент Александър-Арнолд и Бен Уудбърн започнаха като титуляри. Нападателят, който е на 17 години и 175 дни стана третият най-млад титуляр в историята на Премиър лийг след Джордън Айб и Майкъл Оуен. Глен Джонсън, Джердан Шакири и Джонатан Уолтърс стартираха за Стоук Сити.

Още в трета минута Шакири прати топката във вратата на Миньоле, но попадението правилно бе отменено заради засада на швейцареца.

След тази ситуация дълго време не се случи нищо интересно, като двата отбора водеха битка в центъра на терена. В 29-ата минута Арнаутович получи добра възможност, но шутира слабо и право в ръцете на Миньоле. Няколко минути след това домакините стигнаха до първата чиста ситуация. Ловрен сгреши в опита си да изчисти в наказателното поле и това даде шанс на Арнаутович да стреля от въздуха, но топката попадна от външната страна на мрежата.

В 44-ата минута, при една от редките атаки на Ливърпул преди почивката, Уудбърн получи в наказателното поле, след което падна след единоборство с Питерс. Гостите поискаха дузпа, но Майк Дийн даде сигнал играта да продължи, въпреки че имаше известни основания да отсъди такава. Секунди след това "грънчарите" поведоха. Шакири проби спокойно по десния фланг, а Джон Уолтърс засече с глава на близката греда за 1:0.

Ливърпул не създаде почти нищо интересно в предни позиции за това първо полувреме, ако не се брои споменатата дискусионна ситуация.

За началото на втората част в игра за мърсисайдци се появиха Роберто Фирмино и Филипе Коутиньо, които замениха младите Александър-Арнолд и Уудбърн.

В 52-рата минута Миньоле спаси Ливърпул от сигурен втори гол. Вайналдум сгреши след корнер пред вратата на гостите, връщайки топката с глава към собствената си врата. Това даде шанс на Адам да стреля отблизо, но вратарят се намеси. В 59-ата минута и Грант се спаси след удар на Фирмино. Ливърпул натисна и стражът на Стоук отново трябваше да се намесва след опасен изстрел на Коутиньо. При последвалия корнер Ловрен засече с глава, но топката разтресе напречната греда.

В 64-ата минута Клаван, който вече имаше жълт картон, фаулира Шакири в центъра, а домакините претендираха за това бранителят да получи втори картон. Майк Дийн обаче не извади такъв.

По-добрата игра на Ливърпул след почивката даде резултат и в 70-ата минута Коутиньо изравни резултата. Джан опита подаване към Стъридж, който също се появи като резерва, Уилън изчисти на крака на бразилеца, който намери левия ъгъл на вратата на Грант. Само две минути след това мърсисайдци стигнаха до пълен обрат. Вайналдум прехвърли цялата отбрана на Стоук с едно дълго подаване, а Фирмино нанесе прострелен изстрел от границата на наказателното поле - 1:2. Секунди след това Стоук можеше да изравни, но феноменално спасяване на Миноле отказа Берахино.

Ливърпул запазва третото място с актив от 63 точки - две повече от Манчестър Сити. Стоук е 13-и.

Стоук Сити: Грант, Джонсън, Шоукрос, Инди, Питерс, Шакири, Алън (27'-Адам, 81'-Соби)), Камерън, Арнаутович, Уолтърс (68'-Уилън), Берахино

Ливърпул: Миньоле, Клайн, Ловрен, Клаван, Матип, Милнър, Джан, Вайналдум, Александър-Арнолд (46'- Коутиньо), Уудбърн (46'-Фирмино), Ориги (69'-Стъридж)