Атлетик Билбао изпепели последните искрици надежда на комшиите от Памплона (видео)

Отборът на Атлетик Билбао спечели с 2:1 гостуването си на последния в класирането и почти сигурен изпадащ - Осасуна, в сблъсък от 29-ия кръг на Ла Лига. Тимът на Ернесто Валверде пропътува малко повече от 100 километра до съседите от Памплона и взе трите точки, оставяйки наварския тим в пълна безизходица. Девет кръга преди края Осасуна има едва една победа и е на цели 15 точки от спасителния бряг, като до края на кръга дистанцията може да нарасне. Ариц Адурис (12) и Иняки Уилиямс (44) донесоха успеха на билбаинци, а голът на Серхио Леон (79) не послужи за утеха на обезкуражената публика на "Ел Садар".

Гостите от "Сан Мамес" изковаха солидна преднина от два гола до почивката. В 12-ата минута Ариц Адурис отбеляза своя гол номер 100 в Ла Лига с фланелката на "лъвовете". Иняки Уилиямс хвърли великолепно подаване, Оскар де Маркос насочи към точката на дузпата и оттам 36-годишният стрелец шутира и опъна мрежата - 0:1.

След попадението "червените" на Петър Василиевич изнесоха играта по-напред и създадоха напрежение. В 18-ата Ойер удари греда при опит за центриране. В 41-ата Мигел де лас Куевас се отличи с хубав пробив, но се провали очи в очи срещу Кепа Арисабалага. В края на полувремето възпитаниците на Ернесто Валверде нанесоха втори удар. Де Маркос изведе Иняки Уилиямс и тъмнокожият баск технично обърна топката по диагонала и отбеляза с помощта на гредата от 15 метра - 0:2.

След почивката Атлетик изпусна немалко положения и в края трябваше да внимава. В 53-ата Адурис не се справи в наказателното поле, а минута по-късно Раул Гарсия не беше прецизен при шута. В 72-ата Адурис изпусна страхотен шанс сам срещу Салваторе Сиригу. Пасът дойде от централния защитник Аймерик Лапорт.

В 78-ата гол на гостите правилно не беше зачетен поради засада. При ответната акция наварският тим отбеляза попадение. Серхио Леон си спечели позиция в наказателното поле и реализира с прекрасен завършващ удар в далечния горен ъгъл - 1:2. В 83-ата Адурис отново пропусна да донесе спокойствие на тима от Билбао.

С победата "лъвовете" укрепиха позиции в битката за шестото място.