Рилски спортист нанесе трета загуба на Лукойл Академик в НБЛ

Отборът на Рилски спортист (Самоков) нанесе трета загуба от началото на сезон 2016/17 в Националната Баскетболна Лига на шампионите от Лукойл Академик, след като тази вечер възпитаниците на Людмил Хаджисотиров се наложиха при визитата си в Правец със 75:66 в двубой от XVII кръг на редовния сезон.

Отличен двубой за самоковци изигра Девън Шелтън, който записа срещу името си „дабъл-дабъл“ – 26 точки и 12 борби, Еван Брунсма добави 14 точки, а Йордан Бозов и Самуел Уудс завършиха с по 10 точки.

Джером Бийн вкара 20 точки за „студентите“, а Дани Гибсън и Стив Зак добавиха по 13 точки, като последния овладя и 17 борби.

Шампионите стартираха силно срещата със серия от 12:2, но вместо да затвърдят превъзходството си в тези минути и да се откъснат с още по-голяма преднина, домакините отстъпиха инициативата и до края на частта Рилски спортист намали изоставането си до само три точки – 19:22.

В началото на втория период играта вървеше кош за кош и разликата в полза на „студентите“ от 3-4 точки се запази в първите три минути. Последваха няколко отлични изяви на играчите на Рилски спортист и в средата на частта селекцията на Людмил Хаджисотиров поведе за първи път в мача – 31:28, като до почивката ситуацията не се промени и след 20 минути Рилецо бе напред с 38:35.

На старта на третата четвърт Лукойл Академик реализира серия от 8:1, с която шампионите отново си върнаха лидерската позиция – 43:39. Въпреки лошия старт на второто полувреме, гостите от Самоков успяха да се съвземат, като с основна заслуга бе Еван Бруинсма, който отбеляза шест поредни точки, които позволиха на Рилски спортист да влезе в заключителните десет минути в ролята на лидер в резултата – 55:52.

Самоковци се виждаха като победители пет минути преди края, след като Бруинсма, Уудс и Бозов увеличиха аванса на гостите до десет точки за 64:54, а по всичко изглеждаше, че Академик нямаше с какво да отговори.

В оставащото време на терена не се случи нищо интересно, като играчите на Рилски спортист нямаха особени проблеми да задържат аванса си и да се поздравят с крайния успех – 75:66.