Атлетик Билбао обърна Спортинг Хихон (видео)

Отборът на Атлетик Билбао стигна до трудна победа с 2:1 над закъсалия Спортинг Хихон в среща от 20-ия кръг на испанското първенство, играна на "Сан Мамес". Дуйе Чоп откри резултата в 27-ата минута от дузпа, но с попадения на Икер Муниаин (50) и Ариц Адурис (71 - дузпа) баските стигнаха до успеха. През втората част около тъчлинията загряваше Йерай Алварес, който само преди няколко седмици претърпя операция на тумор. Бранителят не влезе в игра, но загатна, че много скоро отново ще радва публиката на Атлетик.

Домакините започнаха колебливо и не застрашаваха сериозно вратата на Иван Куеяр. Гостите от "Ел Молинон" действаха по-остро в предни позиции. В деветата минута Виктор Родригес центрира към Чоп, който насочи прекалено високо от изгодна позиция. В 17-ата Енеко Боведа за малко не подари топка на съперника в опасна близост - Аймерик Лапорт легна на жертвен шпагат и запази топката.

В 22-ата Раул Гарсия прати топката в мрежата, но след явна засада, забелязана от страничния рефер. В 25-ата астурианският тим си спечели дузпа след непремерено действие на Боведа. Бранителят спъна Чоп в наказателното поле след центриране отдясно на Карлос Кармона. Хърватинът Чоп реализира от бялата точка - 0:1. До края на полувремето "лъвовете" не направиха нищо интересно пред Пичу Куеяр.

В началото на втората част момчетата на Ернесто Валверде върнаха гола. Резервата Иняки Уилиямс центрира отляво с десния крак и Икер Муниан засече от въздуха на първа греда след скоростна атака на баските - 1:1. В 55-ата Раул Гарсия центрира отдясно, Адурис стреля с глава - в ръцете на Пичу Куеяр. В 59-ата стражът на гостите отново спаси след удар на Адурис.

В 69-ата Икер Муниаин беше спънат в наказателното поле от Мой Гомес - дузпа. Адурис не сбърка при изпълнението - 2:1. В 73-ата Спортинг получи страхотен шанс за изравняване, но флагът за засада беше вдигнат. В 82-ата бившият играч на билбаинци Фернандо Аморебиета беше пожален от съдията Клос Гомес: реферът не вдигна втори жълт картон на бранителя, въпреки че защитникът разкървави носа на Адурис.

В крайна сметка Атлетик взе трите точки и се изкачи на седма ппозиция. Момчетата на Руби остават в зоната на изпадащите.