Бившият шеф на Московската антидопингова лаборатория Григорий Родченков бе в ролята на главен блюстител в борбата с допинга по време на големите спортни събития в Русия в последните години. В края на 2015-а той избяга от родината си в САЩ като изтъкна, че се страхува за живота си. Родченков твърди, че руските специални служби му готвели „самоубийство“, за да му затворят устата. В новата си родина той влeзe в програма за защита на свидетели с обяснението, че има доказателства за грандиозна система за допингиране на спортисти в Русия.
Показанията му пред Световната антидопингова агенция (ВАДА) на практика станаха основа за всички действия срещу руския спорт. Очаква се тази седмица Международният олимпийски комитет (МОК) да вземе решение дали руските спортисти да бъдат отстранени от игрите. Но целта на Родченков е по-далечна.
„Мога да направя така, че от 20 000 проби положителна да излезе само една – твърди експертът химик. – А мога да ги направя и 100. В следващите пет години ще унищожа руския спорт напълно.“
Американската мечта на Родченков обаче не се е сбъднала напълно към момента. Ако е очаквал да го посрещнат с фанфари зад Океана, определено се е излъгал. В момента той живее в тясно жилище в Лос Анджелис, яде каквото има в хладилника и се опитва да удави самотата в алкохол. А това няма нищо общо с предишния му живот в Москва.
„Влизах в ресторантите в Москва без да гледам цените – спомня си той в едно от много редките си интервюта пред руска телевизия. – Всичките си пари вложих във вилата си, а така и не успях да се възползвам от нея. Сега имам корейска баня – „Уайт спа“. Не знам дали в Москва знаят какво е това, но струва 25 долара. Наемът е висок, но ми плащат всичко. Колата също е последен модел. Това е моята американска мечта.“
Родченков е назначен за началник на лабораторият през 2006-а, но 5 години по-късно той и сестра му Марина са обвинени, че разпространяват забранени вещества. Налага се да напусне поста.
„С Мутко се разделихме с добро – разказва Родченков. – Ако ме беше уволнил, трябваше да ми плати четири заплати, а моята беше най-високата в министерство на спорта. Така загубих 2,5 милиона рубли, защото взимах по 600 000 на месец. Обвиниха ме във всички грехове на света – педофилия, хомосексуализъм, търговия с наркотици. Пишат, че съм ужасен човек, продажна душа. Истина е. Както вървят нещата напоследък, цената ми расте.“
Родченков преживява много тежко обвиненията. Прави опит за самоубийство и лекарите едва успяват да спасят живота му.
„Направих си харакири – спомня си . – Ако бях държал ножа по друг начин, можеше и да не ме спасят. Ако разрезът беше сантиметър вляво, щях да пробия сърцето.“
След инцидента е вкаран в психиатрична клиника, но въпреки някои странности в поведението му, Родченков не е луд. Той започва да гради план за спасение, а основният коз е дневникът му. В него той е записвал всичко, което е правил ден по ден.
„Тези два килограма са моят милион долара“, казва бившият борец с допинга. Но в дневника има повече информация за това какво е закусвал, какво е казал на дъщеря си и кога са се видели с Мутко. Само Родченков знае дали там има и доказателства за допинг схеми.
„Изобщо не ми пука за борбата с допинга – признава той. – Срещу мен има хора, които изобщо нямат представа какво е борба с допинга, не са взели нито една проба, не са давали кръв и не са пробягали дори няколкостотин метра.“
Бившият демон на допинга твърди, че е използвал специфичните си компетентности по заръка на Виталий Мутко, тогавашният министър на спорта и Александър Кравцов, президент на Руската федерация по биатлон и началник на руската делегация на зимните игри Сочи 2014.
По думите му от него се искало и да дискредитира украинската биатлонистка Вита Семеренко, като направи пробата й положителна. Родченков не се съгласил с довода, че подобна измама ще се разкрие прекалено лесно.
„Нямаше как да причиня подобно нещо на чист спортист – твърди той. – В кариерата си съм обявил много положителни проби за отрицателни, но никога не съм правил обратното.“
Може би затова беглецът смята, че пълната забрана за участие на руснаци в Пьонгчан не е правилното решение.
„Чистите спортисти трябва да имат право да се състезават – казва той. – Поне под неутрален флаг.“
Родченков обаче продължава да настоява Русия да признае държавно участие в допинг схема, нещо, което иска и ВАДА. Но изглежда, че това е все по-малко вероятно да се случи.
„Абсолютно сигурен съм, че този дневник е писан след пристигането му в САЩ – смята Мутко. – Някои от изнесените „факти“ звучат нелепо.“
МОК обаче изглежда склонен да приеме показанията на невъзвращенеца.
„Дисциплинарната комисия смята, че документът по всяка вероятност не е подправен – гласи част от официално изявление на комитета. – Записките изглеждат като значително доказателство по случая.“