Шампионският ураган "Испания" връхлетя България (галерия)

България започна квалификациите за ЕвроБаскет 2019 с домакинско поражение от големия фаворит в групата ни и актуален европейски шампион - Испания. Баскетболистките на Стефан Михайлов отстъпиха с на “фуриите” с 42:92 пред солиден брой зрители в столичната зала “Универсиада”.

На 15 ноември на българските националки им предстои гостуване на Украйна, докато Испания ще приеме у дома Холандия.

Българките дадоха всичко от себе си и през първата четвърт бяха равностойни на именития си съперник. Те превъзмогнаха добрите начални минути на гостите и поведоха с 9:6, но испанките направиха серия от 6 точки без отговор за 9:12, а в последствие Лаура Николс взе нещата в свои ръце, за да помогне на гостуващия тим да се оттегли с аванс от 14:21 след 10 минути, в които тя бе реализирала 10 точки.
България - Испания@@@
Шест поредни испански точки белязаха началото на втората част за 14:27, след което иберийките поддържаха добрата си дистанция спрям домакините. Българките на няколко пъти сваляха разликата под 10 точки, но на почивката двата отбора бяха разделени от 16 точки - 26:42, най-вече благодарение на здравата и организирана защитат на “Ла Роха”.
Испания продължи да играе агресивно в защита и да предизвиква множество български грешки, преминаващи в лесни кошове на другия край на терена. Разликата продължи да расте скоростно и така преди финалниттте 10 минути в "Универсиада" резултатът бе още по-неблагоприятени за българските състезателки - 36:68.

В последната четвърт испанките просто затвърдиха превъзходството си във всички фази на играта и напълно закономерно си тръгнаха с победата, нанасяйки загуба на България в първия двубой от този квалификационен прозорец. Крайният изход в София бе катастрофален за домакините - 42:92.

Нито една българска състезателка не завърши с двуцифрен актив. Димана Георгиева, Диана Войнова и Христина Иванова вкараха по 8.

Лаура Никос с 14 поведе Испания, докато Марта Шаргай и Асту Ндур вкараха по 13. "Фуриите" завръшиха с впечатляващите 17 отнети топки, 26 асистенции и 49 борби. За сравнение България овладя само 25 отскочили топки, 7 асистенции и фрапиращите 28 грешки.