Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.
Дългогодишният ръководител в Левски Георги Марков със сигурност е човекът, който е най-добре запознат с казуса за стадион "Георги Аспарухов". Действащият ръководител в Българския олимпийски комитет е афектиран от репортажа на bTV от вчера, в който се гласи, че "сините" използват неправомерно "Герена" от 27 години.
"Вчера се завърнах от Будапеща и с изумление видях по bTV някакво превъзбудено момче да припка с един микрофон на стадион "Георги Аспарухов" и да казва "Левски не е собственик", "не плаща данъци" и прочее. Съмнявам се, че момчето въобще знае какво значи собственост. По-жалкото е, че се появи един много симпатичен човек, който се оказа областен управител и също се чудеше защо има разлика между стадиона на Левски и останалите стадиони на другите клубове. Искрено съжалих Бойко Борисов, с какви хора е тръгнал да управлява България", коментира Георги Марков пред колегите от "БЛИЦ".
"Областният управител може да не знае всичко на този свят, но когато става въпрос за Левски - да попита г-н Борисов към кого да се обърне. И премиерът щеше да го насочи към мен. Бил съм 14 години председател на Управителния съвет на Левски в новото хилядолетие и 3 години член на ръководството на клуба - 1992-1995 г. Бил съм вицепрезидент на БФС в последния хубав период на българския футбол, когато треньор беше Пламен Марков, а президент покойния Иван Славков - Батето. В момента съм член на бюрото на БОК и председател на юридическата комисия на БОК.
Всяка събота и неделя левскари от цялата страна носят пясък и строителни материали, пресушават мочурището и започват да издигат насипни сектори. Тогава (1963 г.) Асен Младенов, заместник-председател на клуба, който е още жив, тръгва с великия Георги Аспарухов - Гунди от предприятие на предприятие и от кооперация на кооперация в район "Васил Левски". Група адвокати-левскари начело с Пиолата, който лично познавам, измислят юридически парите да се дават от СБКМ (Социално-битови културни мероприятия), от джоба на работниците. По-късно Левски издаде книжка, с която се благодари на всички предприятия и кооперации, помогнали за построяването на стадиона. И идва великата 1965 година, когато пристигат Бенфика на Бела Гутман с гениалните Еузебио, Жозе Торес, Антонио Симоеш, Колуна и Жермано. Левски продава 70 хиляди билета при само 20 хиляди седящи места. Бях на този мач, 15-годишно момче, и си спомням, че народът стигаше до подуенската гара, купуваше си билети и слушаше мача по радиото, само и само да помогне на Левски. С тези пари направихме козирката. Държавата не е дала нито 1 лев и нито 1 тухла на Левски!
Toгава се издава акт за държавна собственост, както за всички имоти на дружества с идеална цел, така беше при комунизма. Пише изрично, че стадионът се дава на ФК Левски за оперативно управление, за безвъзмездно и безсрочно ползване. Затова след 1997 г. и приемането на закона за държавната собственост стадионът беше преактуван по новите бланки. Никога не е имало съмнение, че някой друг е собственик на построения от самия клуб стадион. Много важно е да се знае, че с Решение 7 от 2001 година на конституционния съд, в който участвах, се прие, че държавата може да отдава държавни имоти, включително и спортни такива, за концесия за 10, 15, 20 г. както прецени, но това не засяга придобитите преди 10 ноември право на безвъзмеждно и безсрочно ползване", добави Георги Марков.
"Левски е добросъвестен ползвател на имота и така ще бъде, докато клубът съществува през вековете. Какви данъци, по дяволите, да плаща, като само за периода 1999-2009 година Тодор Батков е дал 14 милиона лева за подобрения върху имота!? След като задължения на държавата по закона за спорта е да се грижи за стопанисването на имотите от спортен характер - държавна собственост. Левски е уникален с това, че два пъти в своята история с парите и труда на своите привърженици строи стадион. Няма такъв феномен в Европа! Затова 2001 година писах писмо на цар Симеон Сакскобургготски. Пиша "Ваше величество, вие сте най-реституираният собственик в Източна Европа, дайте ни с обезщетение стадион "Раковски" за премахнатия ни стадион на Перловската река, където е сега "Васил Левски". От кабинета на царя ми отговориха някаква безсмислица. Затова казусът "стадион Георги Аспарухов" много отдавна е дебатиран от много компетентни хора, и е приключил. Не знам защо отново трябва да се обяснява", обясни още Георги Марков.
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.