Русия излъга Сърбия в дербито на група D

Отборът на Русия даде сериозна заявка, че ще играе сериозна роля при разпределението на медалите на Евробаскет 2017, след като тази вечер „Сборная“ спечели дербито на група D срещу Сърбия със 75:72 (18:21; 22:17; 18:13; 17:21).

Алексей Швед бе най-резултатен за победителите – 22 точки, а Тимофей Мозгов и Никита Курбнов добавиха по 11 точки.

Богдан Богданович се събуди през второто полувреме и приключи срещата с 19 точки, с колкото завърпи и Бобан Марянович, а Владимир Лучич вкара 11 точки.

Сърбите откриха резултата след тройка на Лучич, но след това руснаците демонстрираха отлична дисциплина в защита, а в нападение баскетболистите на „Сборная“ бяха под пара и това им даде аванс от 10:3 след три минути игра. Саша Джорджевич взе прекъсване, след което възпитниците му подобриха представянето си и реализираха серия от 12:0, която им осигури и лидерската позиция след първите десет минути на мача – 21:18.

Швед понесе на гърба си Русия в началото на втората четвърт и благодарение именно на него отборът му си върна лидерската позиция – 25:21. Почти мигновено равенството бе възстановено – 26:26 след стрелби на Мачван и Милосавлевич, но в оставащото време до края на първото полувреме руснаците използваха по-добре шансовете си, а две поредни тройки на Воронцевич донесоха две точки прендина на „Сборная“ на почивката – 40:38.

През третата четвърт звездата на Сърбия Богдан Богданович напомни за себе си, като отбеляза 13 точки, но съотборниците му така и не успяха да се влязат в неговия рътъм и това бе всичко, което западните ни съседи успяха да сътворят в този период. На другия полюс бяха бакетболистите на Русия, които демонстрираха далеч по-висока концентрация в завършващата фаза, а това подсигури на символичните домакини и аванс от седем точки – 58:51.

Швед остана на пейката за началото на заключителната четвърт, което се отрази моментално на играта на Русия, а в същото време сърбите бяха безкомпромисни и след по-малко от три минути момчетата на Саша Джорджевич отново водеха – 60:59. Щабът на руснаците реагира и върна Швед на терена, а това даде мигновен резултат – серия от 11:5, с която „Сборная“ дръпна с пет точки – 70:65 при оставащи 3:44 минути. Русия увеличи още малко аванса си, но в оставащото време сърбите се вдигнаха и успяха да се върнат в мача.

2.5 секунди преди края западните ни съседи изоставаха само с три точки, като Богданович получи право да изпълни два наказателни удара. За съжаление на Джорджевич, звездата му изпусна и двата фала, което подсигури и крайния успех на Русия – 75:72.

Русия – Сърбия 75:72 (18:21; 22:17; 18:13; 17:21)

Русия: Швед 22, Фридзон 3, Ивлев 2, Антонов 2, Зубков, Хвостов 4, Мозгов 11, Воронцевич 8, Кулагин 9, Курбанов 11

Сърбия: Мачван 6, Богданович 19, Лучич 12, Милосавлевич 9, Бирчевич, Стимач, Лазич, Мицич, Гудурич, Йович 2, Кузмич 5, Марянович 19