Грузия поднесе първата голяма изненада на Евробаскет 2017

Отборът на Грузия поднесе първата голяма изненада на Евробаскет 2017, след като тази вечер се наложи над един от фаворитите за спечелването на титлата на Стария континент – Литва със 79:77 (18:18; 16:21; 25:18; 20:20) в среща от група В.

Торнике Шенгелия беше най-резултатен за победителите – 29 точки, а Дуда Санадзе и Майкъл Диксън добавиха съответно по 13 и 12 точки.

Миндаугас Кузминскас отбеляза 18 точки за литовците, а Мантас Калниетис приключи с 15 точки.

Началото на двубоя бе много равностойно, като на няколко пъти символичните домакини от Литва успяваха да поведат с 4-5 точки, но след това позволяваха на съперника да изравни и след 10 минути резултатът бе равен – 18:18.

В началото на втория период литовците отново тръгнаха добре и поведоха – 33:21 при шест минути до почивката, но оттук докрая на първото полувреме баскетболистите на Грузия поеха инициативата и успяха да съкратят изоставането си до само пет точки на почивката – 34:39.

В третата четвърт грузинците стигнаха до пълен обрат, след като използваха максимално пропуските в защитата на съперника, а в заключителните десет минути, въпреки натискът наложен от съперника, баскетболистите на Грузия показаха отлична тактическа дисциплина, съхраниха минималната си преднина и заслужено се поздравиха с успеха – 79:77.