7 футболисти, които трябва да се докажат във втория си сезон в Премиър лийг

7 футболисти, които трябва да се докажат във втория си сезон в Премиър лийг

В навечерието на старта на английската висша лига, надеждите на много от феновете за успешно представяне на любимите им отбори се уповават на привлечените нови попълнения през лятото. Футболисти като Ромелу Лукаку, Бернардо Силва и Александре Лаказет ще бъдат наблюдавани със зорки погледи във всеки един момент на и извън терена.

Но не само те ще бъдат следени отблизо. Точно преди година в същата позиция бяха други техни колеги, които по-скоро не оправдаха големите очаквания към тях през миналия сезон. Предлагаме ви седем имена, които в следващата година трябва да докажат, че клубовете не са сгрешили с привличането им.

Миши Батшуай, Челси
Преди година белгиецът избра да бъде резерва на Диего Коща, вместо основен играч в Уест Хам. Батшуай спечели титлата със “сините”, но бе титуляр само в един мач и изигра едва 239 минути в шампионата. Бившият играч на Олимпик (Марсилия) все още попада в категория “млади” със своите 23 години, а и може да се надява на повече игрово време през новия сезон. През миналата кампания Челси отвикна да играе европейски мачове през седмицата, но сега “сините” се завръщат в Шампионската лига и Батшуай би трябвало да има повече шансове, а само от него зависи дали ще ги използва.

Садио Мане, Ливърпул
Миналият сезон бе съсипан за Садио Мане, заради постоянните му контузии. Въпреки това, когато бе здрав, атакуващият полузащитник загатна за своя потенциал и показа, че в бъдеще може да се превърне в един от лидерите на “червените”, както и да бъде сред най-качествените флангови футболисти на континента.



Светкавично бърз, с и без топка в крака, през новия сезон Мане ще може да демонстрира уменията си и в Шампионската лига. Ако и травмите останат зад гърба му, то сенегалецът би трябвало да има силна кампания.

Гранит Джака, Арсенал
Швейцарският национал бе колеблив в изявите си в първите месеци, след като се присъедини към Арсенал. Макар и да търпеше доста критики, дефанзивният халф показа характер и в края на миналия сезон стана далеч по-важен играч за “артилеристите”, помагайки за триумфа в ФА Къп. Джака бе смятан за един от най-талантливите опорни полузащитници в Европа, когато Арсенал го привлече от Борусия (Мьонхенгладбах) на 24 години. Той навлиза в оптимална футболна възраст и може да има ключова роля в средата на терена, внасяйки повече сигурност в играта на лондончани. В най-добрите отбори на Арсен Венгер халфовете винаги са отбелязвали и немалко попадения, а Джака разполага с бомбен шут със силния си ляв крак, чрез който може да осигури важни голове в дългия сезон.

Пол Погба, Манчестър Юнайтед
Когато си най-скъпият футболист в историята, винаги е трудно да отговориш на очакванията. Погба бе такъв през лятото на 2016 година, а първият му сезон в никакъв случай не може да бъде определен като “силен”. Но и като “слаб” също. Истината е, че френският национал бе непостоянен в изявите си. В някои мачове бе с класа над всички на терена, но в други правеше трудно обясними грешки. Деветте му гола във всички турнири изглеждат малко на фона на всички отлични ситуации, в които се озоваваше. Неслучайно Жозе Моуриньо изисква повече попадения от Погба, както и подобаващо лидерско поведение.



Французинът играе най-добре, когато е в лявата част на полузащитна тройка, а с привличането на Неманя Матич не само вече може да заема тази позиция, а също така има възможност да съсредоточи повече от усилията си върху атакуващата фаза. Предпочитаните от него условия са осигурени. Остава той да се отплати със силен сезон. 

Джон Стоунс, Манчестър Сити
Считаният за най-талантлив английски централен защитник има уникална възможност да се развива под ръководството на Пеп Гуардиола. Стоунс е млад бранител, който играе доста добре с топка в краката си, но може би трансферната сума (близо 60 млн. евро), която “гражданите” платиха на Евертън за него, в известна степен му тежи. Той има всички качества да бъде централен защитник от световна класа, но се нуждае от повече увереност на терена. Тя може да бъде добита чрез допускане на по-малко наивни грешки, а и от присъствието в тима на крайни бранители като  Кайл Уолкър и Бенжамен Менди, които освен със страхотни пробиви по крилата, могат да осигурят и повече стабилност в защита.

Андре Аю, Уест Хам
През това лято “чуковете” платиха странно висока цена (23 млн. паунда), за да привлекат Марко Арнаутович от Стоук Сити. Той отне титлата “най-скъп входящ трансфер” от закупения година по-рано Андре Аю (20,5 млн). Ганаецът стартира сезона с контузия, а впоследствие вкара само 6 гола в Премиър лийг.



27-годишният нападател вече е показал, че има нужните качества да бъде успешен в едно от най-конкурентните първенства на планетата, но тряба да го прави далеч по-често, отколкото през миналата кампания. В противен случай рискува да бъде вторият Дмитри Пайе в очите на феновете, както и да загуби битката за върха на атаката с Арнаутович.

Пиер-Емил Хьойберг, Саутхамптън
Датчанинът бе едно от най-интересните имена, което пристигна в елита на английския футбол през лятото на 2016 година. 22-годишният халф има всички оръжия да играе успешно във висшата лига и Маурисио Пелегрино със сигурност осъзнава това. Конкуренцията за място в центъра на полузащитата с Уорд-Праус, Ромеу и Стивън Дейвис би трябвало също да повлияе позитивно на Хьойберг, който може да се окаже един от най-впечатляващите млади футболисти през новия сезон.

Следвай ни:

Още от Футбол свят

Виж всички