Храбра България стигна до четвъртфинал на Европейското

Националният отбор на България по баскетбол за юноши до 18 години направи знаменит обрат срещу тима на Исландия и се класира за четвъртфиналите на европейското първенство, дивизия "В" в Талин, финиширайки на второ място в група "В" след тима на Хърватия.

Играчите на Мануел Марков се нуждаеха от задължителна победа на исландците и я постигнаха със 77:76 (14:26, 24:28, 24:9, 15:13), а в същото време, макар и трудно, хърватите се справиха с Беларус със 73:67. Така българският тим, който стартира шампионата с 2 загуби, завърши групата с 3 успеха и 2 поражения и за място в топ 4 ще играе с победителя в група "А" - Великобритания.

Срещата с Исландия започна добре за българския отбор и след кош на Иван Алипиев тимът ни поведе с 8:7. Последваха обаче катастрофални минути за селекцията на Мануел Марков и до края на първата четвърт Исландия успя да се откъсне далеч напред с цели 12 точки при 26:14. Втората четвърт премина при много висока резултатност и за двата отбора, но отново българският тим бе в позицията на губещ и на почивката пасиват на "лъвовете" достигна 16 точки при 54:38 в полза на исландците.

През второто полувреме обаче българският отбор излезе преобразен на терена и воден от завършилия с 30 точки Иван Алипиев и добавилия 15 Ивайло Тонев, постигна знаменит обрат. Преднината на Исландия постпенно почна да се топи, като 2:30 минути преди края на третата част тя бе едва 2 точки, а 43 секунди преди завършването на периода България намали за 60:61.

За пръв път от средата на първата четвърт България взе аванс малко по-малко от 8 минути преди финалната сирена с кош на Марин Маринов за 64:63. Последва обаче ново отпускане у българския отбор и след кош на Петърсон 3:46 минути преди края Исландия поведе със 74:68 точки. Точна стрелба на Тонев, два реализирани наказателни удара от Кръстан Кръстанов и кош на Алипиев доведоха резултата до равенство за 74:74, но Хенингсон даде нов аванс от две точки на исландците 93 секунди преди края. Марин Маринов стопи изоставането на България на една точка след точно изпълнение от фаул, а 55 секунди преди края Ивайло Тонев оформи крайното 77:76, което донесе успеха на трикольорите.

За тима на Исландия Хилмар Петърсон завърши с 18 точки.

В последния мач от групата Унгария надделя над Грузия с 66:59.