Гол с ръка даде тласък на Марсилия към финала (видео)

Олимпик Марсилия направи първата крачка към финала в Лига Европа. Тази вечер френският тим се наложи с 2:0 в първия полуфинален сблъсък с Ред Бул Залцбург на своя "Велодром" и ще има комфортна преднина преди реванша в Австрия. Марсилци обаче имаха и доза късмет, тъй като при първия гол на Флориан Товен в 15-ата минута имаше игра с ръка на крилото, която явно остана незабелязана от съдиите. След това Клинтън Н'Жие удвои в 63-ата минута след красива атака. В 77-ата минута пък и гредата помогна на домакините след шут на Фредрик Гюлбрандсен отблизо. Все пак Олимпик отново не допусна гол на свой терен в мач срещу австрийски съперник и записа първа победа над Залцбург в тазгидошното издание на Лига Европа в най-важния момент.

Руди Гарсия заложи в този мач на Костас Митроглу на върха на атаката. Той имаше сериозна подкрепа от по-задни позиции от Флориан Товен, Димитри Пайе и Лукас Окампос.

В същото време гостите започнаха с дуо в атака в лицето на Хий Чан Хуан и Мунас Дабур. По крилата с центрирания трябваше да ги захранват Амаду Айдара и Валон Бериша.

Домакините показаха зъби още в 3-ата минута, когато изпълниха едно заучено положение от фаул и Костас Митроглу отправи опасен удар, но се оказа, че е в засада.

В 15-ата минута французите получиха фаул на границата на наказателното поле. Димитри Пайе центрира, вратарят Валке излезе неразчетено и Флориан Товен на далечната греда отблизо отбеляза за 1:0. Футболистът на домакините обаче докосна топката с ръка преди тя да влезе, което оставя сериозни съмнения дали голът трябваше да бъде зачетен.

Това даде импулс в играта на Олимпик и две минути по-късно Буна Сар стреля, но доста неточно. След това в 20-ата минута и Морган Сансон опита далечен изстрел, който премина покрай вратата.

В 29-ата минута и Залцбург организира добра атака. Защитникът Лайнер се бе включил в предни позиции и отправи силен удар, но Пеле улови.

В самия край на полувремето Улмер опита изстрел към вратата на Марсилия, но топката премина на безопасон разстояние над гредата.

В 52-ата минута в състава на домакините се наложи принудителна смяна. Лукас Окампос получи контузия и не можеше да продължи игра, а на мястото му влезе Андре-Франк Замбо Анкиса.

По-малко от минута по-късно Залцбург стигна до най-доброто си положение до момента. Волф бе изведен на стрелкова позиция в пеналта и отправи шут към вратата, а стражът Йоан Пеле бе последна преграда пред гола.

Шотландският съдия Уилям Калъм пускаше доста свободна игра и в 60-ата минута не отсъди нарушение за задържане на Пайе на границата на наказателното поле.

В 63-ата минута домакините удвоиха преднината си. Димитри Пайе видя включването на Клинтън Н'Жие и с прекрасен пас го изведе на стрелкова позиция в пеналта, а камерунецът без забавяне прати топката във вратата за 2:0.

В 65-ата минута гостите имаха добра възможност да намалят изоставането си. Валон Бериша отправи далечен изстрел, но отново Пеле уверено спаси.

В 71-ата минута и Диадие Самасеку реши да опита шут от далечна дистанция, но не успя да намери очертанията на вратата. По-малко от минута след това Дабур получи на стрелкова позиция в пеналта, но изпълнението му не бе като за централен нападател и прати топката високо над напречната греда.

В 77-ата минута и късметът не бе на страната на австрийците. Фредрик Гюлбрандсен бе изпуснат от двама защитници в наказателното поле и стреля отблизо, но топката се отби от гредата.

В 79-ата минута Андреас Улмер бе изведен на скорост зад защитата и отново Пеле самоотвержено се хвърли, за да блокира удара на противниковия играч.

До края Марсилия стегна редиците и не допусна повече инфарктни моменти пред своята врата. Французите удържаха добрата си преднина и ще се надяват тя да им е достатъчна в реванша. За Залцбург пък остава надеждата, че тимът е способен на нов подвиг и обрат след изоставане с два гола в първия мач, както се случи в миналия кръг срещу Лацио.