Пари Сен Жермен не е изолиран случай и ще ви обясним по-долу защо. Ударът с отпадането от Реал Мадрид още на осминафиналите в Шампионската лига само потвърди пред катарските босове на клуба, че остава дълъг път за извървяване и много работа за вършене, преди да бъде постигната голямата цел – спечелване на ШЛ, и то при възможност преди Мондиала в родината им през 2022 година.
Отвъд този най-голям трофей в клубния футбол обаче, блянът на ПСЖ е да се изкачи и утвърди в ешалона на най-добрите отбори в Европа, като почти всеки сезон да е поне на полуфиналите в турнира, ала в последните две издания не успя да го постигне.
А ПСЖ не е изолиран случай, защото го има и Манчестър Сити. В ръцете на друг арабски шейх от десет години насам и с доста по-големи вложения от парижкия, английският клуб все още не е печелил ШЛ (колкото и хвалби да се сипят по тима на Джосеп Гуардиола), пък светът не се е стоварил с цялата си тежест върху „гражданите”.
Провалът на ПСЖ обаче се корени в неуспеха на мисията да се постави поне на нивото на клубове като Сити, Манчестър Юнайтед, Челси или Байерн (Мюнхен) дори след плащането на 420 млн. евро за Неймар и Килиан Мбапе. На медийно ниво може и да стои над някои от тях – стига само да видите мащабите на отразяването на загубата от Мадрид в добавка към шумното обявяване на двете суперзвезди за нови попълнения, ала това не съответства на резултатите в Европа.
ПОЧЕТИНО ИЛИ КОНТЕ НА ПЕЙКАТА
За да постигне целта си, ПСЖ вече търси нов старши треньор. С най-добри шансове е Антонио Конте, но първо трябва да се види кой ще оформя състава и кой ще избира новия наставник. Насер Ал-Келаифи прехвърли тази отговорност на Енрике Антеру, който дойде само преди година от Порто, макар че не е изключено да се предприеме нова офанзива към първоначалния фаворит за спортен директор – Андреа Берта, който вече отказа една оферта от Париж, за да остане в Атлетико Мадрид.
При Конте харесваните черти са неговата дисциплинираност и умението да направлява пълни със звезди и самовлюбени характери съблекални. Маурисио Почетино пък е желан заради оставените добри спомени от него в етапа му като играч в клуба (колкото и промени да има оттогава) и заради работата му в Тотнъм, при все че ходът с аржентинеца не изглежда предпочитаният от Енрике Антеру.
Имена като Жозе Моуриньо и Диего Симеоне, поне засега, не са вариант, макар че първият не бива да бъде отписван, особено ако Андреа Берта все пак се озове на „Парк де Пренс”. Моу вече можеше веднъж да е поел отбора, а сега изглежда най-сетне изпълнен с желание да застане на поста.
ПОДСИЛВАНЕ ВЪВ ВСИЧКИ ЛИНИИ
Очаква се голямо раздвижване не само на пейката, а и в състава. При все че Финансовият феърплей задължава ПСЖ да продаде до 30 юни т.г. играчи за поне 45 млн. евро (след продажбата през януари на Лукас Моура в Тотнъм за 28 млн.), за да балансира счетоводните си книжа в нормите, на Кан де Лож не се тревожат особено за изпълнението на задачата, защото знаят, че разполагат с играчи, които се котират добре на пазара.
Ще има обаче и трансфери, входящи и изходящи, с идеята за подсилване на състава около двете суперзвезди: Неймар и Мбапе. Футболисти като Анхел Ди Мария и Адриан Рабио приключват договорите си през 2019 г., така че това лято ще бъдат продадени, ако не ги подновят, а и в двата случая това не е никак сигурно. Французинът а приори е един от крайъгълните камъни в проекта като кадър от собствената школа, но продължава от доста време да се запъва да удължи контракта си.
Промени се очакват във всички звена. На вратата най-желаният е Ян Облак, макар че цената му от 100 млн. евро изглежда прекалена дори за ПСЖ. Кевин Трап ще си тръгне, а в клуба са доволни от Алфонс Ареола, ала все пак искат страж от първа класа. Джанлуиджи Донарума (той изглежда по-близо до Ювентус) и Тибо Куртоа са другите варианти.
В защитното звено Левен Курзава не оправдава очакванията и може да си тръгне, но не на всяка цена. Според вестник „Екип” искани са Алекс Сандро от Юве и младокът Раян Сесеньон от втородивизионния английски Фулъм. Даниел Алвеш е нарочен за гонене и другият десен бек Тома Мюние също не показва заслуги за оставане, а в центъра на отбраната от раздяла е заплашен дори и капитанът Тиаго Силва, като само Маркиньос е недосегаем.
В центъра на полузащитата ще има нова ера, тъй като ветеранът Тиаго Мота приключва договора си, а на дошлия през януари Лас Диара не се гледа като на негов заместник. Клубът търси наследник на италоаржентинеца и вече направи опит да привлече Фабиньо от Монако миналото лято, като ще повтори офанзивата и в следващия прозорец.
В атаката също ще има промени. ПСЖ дори преди краха срещу Мадрид търсеше „деветка”, която да позволи дозиране на натоварванията на Единсон Кавани. На Антеру много му харесва Алваро Мората, който не изживява най-добрия си момент в Челси при Конте. Във Франция всъщност смятат, че парижани направо си търсят заместник на Кавани, който може да бъде продаден заради трудните си отношения с Неймар.
За да се купува, ще трябва и да се продава, като нарочените отсега са Ди Мария, Юлиан Дракслер, Хавиер Пасторе и Гонсалу Гедеш. Пасторе беше освиркан от зрителите на „Парк де Пренс” срещу Мадрид и вече бе на път да напусне клуба през януари. Ди Мария никога не е затварял пред себе си вратата на изхода от ПСЖ, а Дракслер играе все по-малко след идването на Неймар и Мбапе. Гедеш пък прави отличен сезон във Валенсия и за него се чакат около 50 млн. евро.
Гжегож Криховяк и Хесе Родригес също вероятно ще си търсят нови отбори. Двамата в момента са преотстъпени в Англия – съответно в Уест Бромич и Стоук Сити, защото само в Премиър Лийг високите им заплати могат да бъдат поети напълно. Именно заплатите им, отнемащи немалък финансов ресурс от клуба, биха затруднили тяхната продажба, иначе силно желана от ръководителите на ПСЖ.
Историята ни е показала, че в Париж обичат революциите. Е, през лятото предстои да видим нова там.
Пабло Поло, „Марка”