Най-бързият зимен спорт в улей - състезанията с шейни - става част от олимпийското семейство през 1964 година в Инсбрук. Оттогава само четири държави (Германия - 31, Италия - 7, Австрия - 5, Русия - 1) могат да се похвалят със златен медал, а проведените надпревари са цели 43.
Както обикновено, в ПьонгЧанг 2018 ще гледаме турнир на сингъл при мъжете и жените, на двойки и отборно състезание, в което ще има мъжки и женски сингъл плюс двойки. Така шейните ще бъдат дисциплината с най-много връчени медали от улейните спортове в Пьонгчанг. Шейните са най-бързият спорт на лед, защото състезателите се движат на моменти с над 150 км/ ч.
В миналото времето на всеки участник е било засичано до стотна от секундата, но през 1972 година две двойки са завършили с еднакви времена - Хорст Хьорнлайн и Райнхард Бредоу от Източна Германия и Паул Хилдгартнер и Валтер Плайкнер от Италия спират хронометрите на 1:28.35 минути, като и на двата тандема се присъжда златен медал, но оттогава времената се засичат до хилядна от секундата.
В Пьонгчанг олимпийският улей е с 16 завоя (13 за жените) и дължина 1344.08 метра, като жените се спускат по-надолу по него и съответно изминават по-малко разстояние до финала (3942.98 метра). Разликата във височината между старта и финала е 117.12 метра при мъжете и 95.62 метра при жените. Шейните се различават от скелетона по две прости причини - състезателят се движи с краката напред и лежи по гръб, докато в скелетона се лежи по корем и главата е по посока на движението.
Всеки участник започва спускането си по улея с шейната, опитвайки се с ръце да добие колкото може повече скорост, преди да заеме състезателна позиция. Ако някой атлет е много лек, може да използва допълнителни тежести в шейната си - до 13 кг за мъжете и до 10 кг за жените. Обикновено по-тежките състезатели са по-бързи във втората част на спускането, защото се възползват повече от набраната инерция.
Фаворити за златните медали в ПьонгЧанг 2018 са германците, както обикновено - Феликс Лох при мъжете, Наталие Гайзенбергер при жените и двойката Вендъл Тобиас и Артъл Тобиас. Ако Волфганг Киндъл от Австрия е физически готов, има шансове да се бори също за титлата при мъжете.
Българският представител в шейните в ПьонгЧанг 2018 е Павел Ангелов.