Външните наблюдатели обичайно оставаха с отворена уста при всяко посещение на тренировките на Карло Анчелоти в Реал Мадрид. Там цареше климат като на детски летен лагер и футболистите изглеждаха истински щастливи от, наглед, завръщането към първичния футбол. Нещо подобно се случи и между 2016 и 2018 година при Зинедин Зидан – ученик на Анчелоти, само че с някакво мистично поощрение свише.
Зидан, освен треньор, изпълняваше и функцията на магьосник при всяко свое докосване на топката по време на тренировките. Понякога центрираше, друг път просто поемаше топката и нежно я сервираше на играчите в упражненията по завършващи удари, а освен това и се включваше като заместник в игрите на квадрат. Възпитаниците му ахваха, докато по-академичните треньори оценяваха методологията му като лоша и архаична, не виждаха систематично обучение на играчите. Идваха обаче решаващите мачове и отборният дух се въздигаше до такова ниво, стигаше се до такова укрепване на колектива, което превръща големите отбори в опустошителни сили.
Ако е имало един ползващ се с протекции в този режим на работа футболист, това бе Карим Бензема. Той беше фаворитът на Зидан в очите на служителите във Валдебебас, които го виждаха всяка сутрин. Заради флегматичния му темперамент обаче тези привилегии далеч не го стимулираха, а по-скоро го приспаха.
Повече от сигурността на запазеното титулярно място на него му беше нужно да е част от общ ред, което би му позволило да се внедри в един по-доминиращ играта отбор. Мадрид на Зидан, в линията на спечелилата последната световна купа френско-италианска школа, не бе особено обучен как да задържа продължително време топката тим, още повече при намалени пространства.
Миналия сезон се правеха средно по 344 подавания в половината на съперника, докато сега при Юлен Лопетеги тази цифра нарасна до 416. Преди една година срещу Леганес „белите” направиха 598 паса и създадоха 19 опасни положения в наказателното поле, а в събота срещу същия противник имаше 869 подавания и 34 акции в наказателното поле срещу само 7 в собствената пеналтерия.
Очевидно е, че сега отборът гради играта далеч по-плавно и постоянно, а Бензема не просто се наслаждава на освободените от Кристиано Роналдо пространства – това, че води в надпреварата за голмайсторския приз „Пичичи” с 4 попадения в 3 мача се дължи главно на това, че играта на Мадрид съвпада днес по-добре отпреди с профила на нападателя, толкова умел в комбинациите.
НЕЗАМЕНИМ
Казват го неговите съотборници: в последните сезони Бензема се бе превърнал в нещо като осиновено от треньора дете. Връзката бе неразривна, мястото в титулярната единайсеторка – най-сигурното от на всички. Зидан малко се мешаше в спортната политика на клуба, ала редките му намеси по адрес на ръководството бяха незабравими. Онази по отношение на възможността за продажба на неговия споделящ родина и религия любимец през лятото на 2017 г. бе, любопитно, същата като мнението на Анчелоти зад завесите през 2013-а: може да продадат Кристиано, може да продадат Гарет Бейл, но Бензема не се пипа!
Без типична „деветка” в състава с изключение на Мариано, сега Лопетеги прибягва до Бензема като завършващия елемент в игровия план, залагащ на владението на топката и на съперниковото поле. Французинът, който поради обичта си към комбинациите винаги е казвал, че се чувства „деветка и половина”, отговаря с вкарването на повече голове от всякога след идването си в Испания преди девет години. Лопетеги обясни в събота: „Головете са плод на работата на целия отбор и ги вкарват най-често онези, които са най-близо до противниковата врата. Защо да не бъде голмайстор Бензема?! Той беше и винаги ще е огромен футболист.”
Също като останалите си съотборници, Бензема издигна нивото на представянето си. Срещу Хетафе, Жирона и Леганес сравнението със същите мачове от миналия сезон показва нарастване на подаванията с над 30%. Ако срещу Леганес преди година е направил 29 паса и е имал два неточни удара, в събота Бензема имаше 37 точни подавания и вкара две попадения от два изстрела – общо 4 гола в 3 мача при само 5 в 32 в предишното издание на първенството.
Французинът вече не живее под опеката на Зидан, ала под ръководството на Лопетеги открива модерната тренировъчна методология, която му дава много повече от едната протекция. Преди да разберем дали състезателният колективен дух на Мадрид си остава непокътнат, ясното е едно: Бензема днес се възползва от участието си в една далеч по-изпипана групова подредба.
Диего Торес, „Ел Паис”