Уругвай елиминира Португалия, Единсон Кавани засенчи Кристиано Роналдо (видео)

Отборът на Уругвай стана вторият четвъртфиналист на Мондиал 2018, след като надигра европейския шампион Португалия с 2:1 и си осигури битка с Франция.
Двукратните първенци стигнаха до успеха след две попадения на Единсон Кавани (7',62'), а Пепе (55') реализира за съперника. Притеснителното за победителите е, че Кавани получи травма и трябваше да бъде заменен.
Така в рамките на няколко часа форумът в Русия остава и без Кристиано Роналдо, след като преди това "чао" каза и Лионел Меси, след като Аржентина преклони глава пред "петлите". На стадиона в Сочи носителят на "Златната топка" не успя да се справи със стабилната игра на уругвайците в защита и може би записа последните си минути на световни финали.
158 Уругвай - Португалия 2:1
Южноамериканците заложиха на почти същия състав, с който разбиха домакина Русия с 3:0 в последния си мач в групата. Единствено Хосе Мария Хименес зае мястото си в центъра на защитата за сметка на Себастиан Коатес. Всички останали 10 титуляри бяха същите.
62 Феновете на Уругвай на мача с Португалия
При португалците промените бяха три. Рикардо Перейра, Бернардо Силва и Гонсало Гедеш започнаха вместо Седрик Соареш, Рикардо Куарешма и Андре Силва.
Кристиано Роналдо отправи първия точен изстрел в 6-ата минута, но Фернандо Муслера не беше затруднен.
В ответната атака обаче "урусите" стигнаха до гол. Кавани хвърли далечен пас към Луис Суарес, който му върна с изключителна асистенция, за да може нападателят на Пари Сен Жермен да забоде кълбото в мрежата - 1:0.
Европейците веднага отговориха с две опасни атаки, при които обаче не стигнаха до гол.
В 22-ата Суарес се опита да повтори гола си срещу Русия, като отново изпълни пряк-свободен удар ниско, но Руи Патрисио спаси.
Португалия изоставаше, но уругвайците продължаваха да са по-опасният тим.
В 32-ата минута Кристиано получи шанс да се докаже от любимата си позиция на пряк-свободен удар фронтално срещу вратата, но мощният му шут спря в стената.
Постепенно играта се затвори и до почивката така и не се стигна до чисто положение. Статистиката отчете, че за първите 45 минути Кристиано не е докоснал топката в наказателното поле на "урусите".
На полувремето селекционерите не предприеха никакви смени.
Европейците тръгнаха да нападат по-смело и в 52-ата минута Герейро стреля от воле, но в аут.
Три минути по-късно футболистът на Борусия (Дортмунд) показа по-добра точност и сложи топката на главата на Пепе, който изравни за 1:1. Това беше и първото попадение, което "селесте" допускат на първенството.
Последваха силни моменти за португалците, които обсадиха половината на тима на Оскар Табарес.
Точно тогава обаче уругвайците се възползваха от оголване на защитата на "мореплавателите" и в 62-ата минута Кавани направи 2:1 с изстрел по диагонала.
Тук вече Фернандо Сантуш прецени, че е време на терена да се появи Рикардо Куарешма и португалците засилиха играта в атака.
Около 70-ата минута Кавани се контузи и трябваше да напусне.
Играта на португалците обаче беше хаотична, а Кристиано нямаше никакъв шанс. Това си пролича в последната минута, когато ударът му беше толкова неточен, че излезе почти в тъч.
В добавеното време малко не достигна на Кристиан Родригес да може да стреля сам срещу вратаря.
Напрежението се покачи малко след това, когато Куарешма поиска нарушение в близост до наказателното поле на Уругвай, но реферът прецени, че това е симулация и дори даде жълт картон на португалеца.
Секунди по-късно смяната на Португалия все пак получи шанс да стреля, но право в ръцете на Муслера.
Последната възможност за европейците дойде след центриране корнер, за което се включи и вратарят им Руи Патрисио. Те поискаха дузпа за игра с ръка на футболист в светлосиньо, но съдиите прецениха, че всичко си е било по правилата.