Една част бе достатъчна на Левски Лукойл за 1-0 срещу Рилски

Шампионът на НБЛ Левски Лукойл започна полуфиналните плейофи в НБЛ с успех над Рилски спортист у дома. "Сините" победиха гостуващия тим с 83:74, за да поведат с 1-0 в серията, а втората среща между двата тима отново ще бъде в зала "Универсиада" в четвъртък. За втори пореден сезон столичани и самоковци се срещат на тази фаза от елиминациите,  а точно както и преди гоидна, играчите на Тити Папазов спечелиха мач №1.

Мачът стартира с превес на гостите от Самоков, които бързо поведоха с 4:9, макар Златин Георгиев да извърши неспортсменско нарушение рано в двубоя. Пет поредни точки на “сините” възстановиха равенството за 9:9, а в следващите минути резултатността се покачи, като 120 секунди преди сирената Левски Лукойл поведе с третата си тройка за частта - 17:15. Серията от безответни точки на столичани достигна 9 при 20:15, а встъпителната четвърт завърши при резултат 22:20.

Шампионите постепенно увеличиха преднината си и тя достигна 30:24 след близо 13 минути игра. Добро включване на Васов помогна на Рилецо да съкрати дистанцията до 32:29, а Аврамов и Маринов размениха кошове за 35:32, като малко след това гостите се доближиха само на две точки от съперника - 38:36, което доведе до прекъсване за Тити Папазов две минути преди почивката. Две бързи нападения без резултат и от двете страни запазиха статуквото преди Маравич да увеличи до 40:36. Георгиев наниза тройка за 40:39, а грешка на Робинсън се превърна в бърза атака, завършена от Харис за 40:41 точно 30 секунди преди почивката. Полувремето все пак дойде при точка преднина за "сините" - 42:41.

Ударно начало и девет поредни точки в рамките на едва минута и четиридесет секунди дадоха на Левски Лукойл първата двуцифрена преднина в двубоя - 51:41, а това моментално доведе до таймаут за гостите. Разликата набъбна до 55:43, но две поредни тройки на Харис и добавка на Гуджино върнаха интригата - 55:51. Рембърт и Харис си размениха по един успешен шут отдалеч (58:54), след което Аврамов успя от дистанция и увеличи до 61:54 след 26 минути баскетбол. Тройка на Калоян Иванов и перфектна асистенция на Аврамов увеличиха до 66:56, а срещата се отвори и предложи на зрителите бърза и резултатна игра. Преди последната част домакините имаха аванс от 70:60.

Дистанцията между двата тима продължи да се върти около десетте точки, а при 76:64 за Левски Лукойл, Калоян Иванов бе санкциониран с техническо нарушение за бурна реакция. Веднга след това Рилски намали до 76:67 при оставащи 6:49 минути, а това принуди домакините да ползват едноминутно прекъсване, след което увеличиха преднината си до 80:67 с четири бързи точки поред. В крайна сметка силите на гостите не стигнаха за нещо повече и победата бе за първенците на НБЛ - 83:74.

Патрик Рембърт с 18 точки и 6 асистенции бе най-резултатен за победителите, Калоян Иванов добави 15 точки и 14 борби, а Божидар Аврамов завърши с 14 точки и 4 завършващи подавания. Деян Иванов се включи добре като резерва с 10 точки, 5 борби и 3 асистенции за 20 минути.

Юджийн Харис отбеляза 16 точки за Рилски, но направи и цели 6 грешки, докато Мирослав Васов се понрави с изявите си и реализира 11 точки.

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ - РИЛСКИ СПОРТИСТ 83:74 (22:20, 20:21, 28:19, 13:14)

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Патрик Рембърт 18, Божидар Аврамов 14, Христо Захариев 9, Калоян Иванов 15, Никола Маравич 9 (Асен Великов, Деян Карамфилов, Деян Иванов 10, Миливое Мийович 4, Ръсел Робинсън 8)

РИЛСКИ СПОРИТСТ: Юджийн Харис 16, Мартин Маринов 9, Златин Георгиев 9, Малик Диме 4, Антъни Гуджино 10 (Димитър Маринчешки 8, Мирослав Васов 11, Красимир Димитров, Пламен Стефанов, Васил Попов, Джейлън Дженкинс 7)