Маркес и Лоренсо начело в първата тренировка от MotoGP в Испания

Защитаващият титлата си в MotoGP от сезон 2018 Марк Маркес записа най-бързата обиколка на испанската писта "Херес" в първата тренировка от предстоящия състезателен уикенд в кралския клас. Honda се представиха силно в първата сесия, като второ време записа новият съотборник на Маркес – Хорхе Лоренсо. Третата най-бърза обиколка я записа още един испанец – Маверик Винялес с Yamaha. Сателитният пилот Такааки Накагами постави и трети мотор Honda в топ 4.

Ветеранът в шампионата Валентино Роси остана с едва 18-о място, като конструкторът представи нов елемент пред задната гума на мотора, подобен на този в машините на Ducati и Honda.

Маркес прекара по-голямата част от тренировката на първото място, като само за кратко две минути преди финала й Лоренсо записа малко по-бърза обиколка.

Зад Накагами на пето място остана временният лидер в класирането при пилотите на MotoGP Андреа Довициозо (Ducati). Сателитното дуо на Yamaha Фабио Куартараро и Франко Морбидели заеха шесто и девето място, като между тях се промъкнаха Джак Милър със сателитен Ducati и последният победител в шампионата Алекс Ринс със Suzuki.

Единственият пилот с падане, и то на самия финал на тренировката, бе Йоан Зарко с КТМ, който завърши сесията 12-и.