Левски няма право да се отказва

Довечера Левски приема АЕК Ларнака в реванш от втория квалификационен кръг на Лига Европа след тежка загуба с 0:3 в Кипър преди седмица. На Острова на Афродита "сините" изиграха добро първо полувреме, в края на което обаче Живко Миланов получи червен картон и това рязко наклони везните в полза на домакините. АЕК вкара три гола за 9 минути и е абсолютен фаворит за класиране в следващата фаза. Футболът обаче ни е поднасял какви ли не изненади и Левски, макар и да се намира в много неблагоприятна ситуация, трябва да опита всичко по силите си, за да стори чудото.

В дните преди ответния двубой "сините" се раделиха с Давиде Мариани. Швейцарецът беше продаден за близо 1,5 млн. евро в ОАЕ и това със сигурност ограничава опциите пред старши треньора Петър Хубчев, още повече предвид факта, че Мариани беше най-силният футболист на тима от началото на сезона. 26-кратните шампиони няма да могат да разчитат и на подкрепата на публиката си, защото и днешният мач ще се играе при закрити врати заради наказание от УЕФА. На трибуните ще бъдат допускани само деца до 14-годишна възраст.

В отсъствието на Миланов и Мариани Левски ще бъде отслабен, но Хубчев няма намерение да хвърля бялата кърпа. Десният бек ще бъде заместен от Ивайло Найденов, а мястото на Мариани в средата на терена ще се появи Франко Мазурек. Янис Каргас, Нуно Рейш и Иван Горанов ще са останалите титуляри в защита, а пред тях ще действа познатата двойка Райнов - Тиам. По крилата ще атакуват Паулиньо и Станислав Иванов, а в предни позиции ще се избира между Станислав Костов и Дени Алар.

АЕК изглеждаше доста уязвим в дефанзивен план в първия мач, но всичко се промени след изгонването на Живко Миланов. "Още не сме се класирали. Те ще ни атакуват и пресират още от първата минута на мача. Очаква ни труден мач. Левски е голям отбор и голямо име. В първия мач имахме предимството да играем цяло полувреме с човек повече, което се отрази на хода на мача. Уважаваме съперника, но очаквам футболистите на Левски да се раздадат на 100 процента за този мач", каза треньорът на кипърците Иманол Идиакес.

Испанецът няма основания да прави кой знае какви размествния в състава си и ще заложи на голям брой свои сънародници. Тримата в атака ще са Акоран, Яну и Иван Тричковски. В центъра на отбраната ще играе друг македонец - Даниел Мойсов, който преди време беше близо до трансфер на "Герена".

Никога в евротурнирите български клуб не е успявал да заличи пасов от три чисти гола и да продължи напред. А това е факт, който със сигурност още повече да мотивира "сините" да пренапишат историята.