Аякс разгроми Валенсия на "Местайя" (видео + галерия)

Полуфиналистът от миналогодишното издание на Шампионската лига Аякс показа, че и през този сезон ще е фактор в турнира. Холандският гранд нокаутира с 3:0 като гост Валенсия и поведе в група "Н" с пълен актив от 6 точки и голова разлика 6:0.

ФОТОГАЛЕРИЯ

Головете за Аякс отбелязаха Хаким Зиеш (8'), Куинси Промес (34') и Дони ван де Беек (67'). При 0:1 капитанът на домакините Даниел Парехо пропусна дузпа, а в края на първото полувреме Родриго уцели греда.

15 Валенсия - Аякс

И двата тима постигнаха победи на домашната сцена през изминалия уикенд. Валенсия спря пропадането с важен успех като гост на Атлетик Билбао, а Аякс се наложи с 2:0 над Грьонинген и запази лидерската си позиция в Ередивизие.

Съперниците имаха два мача помежду си във втората групова фаза на ШЛ през сезон 2002/03, когато направиха две равенства. Аякс пазеше добри спомени от последното си гостуване в Испания - знаментитата победа с 4:1 срещу Реал Мадрид през март тази година, но пък Валенсия никога не бе губила у дома от холандци.

Старши треньорът на "прилепите" Алберт Селадес не можеше да разчита на контузените Карлос Солер, Жофри Кондогбия и Хосе Гая. На вратата застана Яспер Силесен, който за 5 сезона с екипа на Аякс спечели три титли в Холандия. В системата 4-4-2 по крилата действаха Феран Торес и Гонсало Гедеш, а в предни позиции започнаха Родриго и Максимилиано Гомес.

Наставникът на Аякс Ерик тен Хаг заложи на познат състав. Душан Тадич, Хаким Зиеш и Куинси Промес оформиха тризъбеца в атака, в средата на терена стартираха Лисандро Мартинес, Едсон Алварес и Дони ван де Беек. В центъра на защитата си партнираха Дейли Блинд, който вчера стана баща, и Жоел Велтман, който днес записа своя мач номер 50 в евротурнирите.

Първата интересна ситуация беше пред вратата на Андре Онана, но той не се затрудни с далечния изстрел на Даниел Парехо. В 8-ата минута Зиеш също опита късмета си с шут извън наказателното поле и сполучи. Мароканецът завари неподготвен Силесен и топката се заби в горния ляв ъгъл на вратата - 1:0 за Аякс.

Атаките към двете врати следваха една след друга и топката рядко се задържаше в средата на терена. След 20-ата минута Валенсия се опита да успокои темпото и да играе по-разумно. В 25-ата минута “прилепите” получиха дузпа за нарушение на Алварес срещу Гедеш. Капитанът Парехо обаче стреля високо в аут и разочарова феновете на “Местайя”.

Валенсия направи още няколко добри атаки по крилата, но завършващите удари на Родриго и Гедеш бяха неточни, а този на Макси Гомес в 33-ата минута беше спасен от Онана. В 34-ата гостите разиграха технично по десния фланг, топката стигна до Ван де Беек, който пък намери свободния Промес и той без проблеми опъна мрежата.

До края на полувремето Родриго нацели гредата, а Силесен се намеси решително след силен удар на Николас Таляфико и запази интригата за второто полувреме.

То започна с мощен натиск на Валенсия, но Родриго и Феран Торес не успяха да преодолеят блестящия Онана. Контрите на Аякс продължиха да носят заплаха за вратата на Силесен и при една от тях Тадич шутира в аут. Куинси Промес също пропусна да довърши домакините с трети гол.

Това обаче стори Ван де Беек в 67-ата минута след многоходова атака на Аякс и хубаво подаване на Тадич. Холандският национал се разписа в трето поредно гостуване в Шампионската лига.

Въпреки усилията си, Валенсия не можа да се добере дори до почетно попадение. Испанският тим е трети в групата с 3 точки, колкото има и Челси, а на дъното е Лил с нулев актив.

В следващия кръг Аякс ще е домакин на Челси, а Валенсия ще гостува на Лил.