Ливърпул е първият клуб, който се класира за участие в ШЛ през следващия сезон

Ливърпул е първият клуб в Европа, който вече си осигури класиране за участие в Шампионската лига през следващия сезон. Вчерашният резултат между Челси и Манчестър Юнайтед (0:2) означава, е при всички възможни сценарии мърсисайдци вече не могат да бъдат изместени от топ 4, дори и да загубят всичките си мачове в първенството до края на сезона. Актуалният носител на трофея в момента е на 36 точки пред Тотнъм, който е на пето място в класирането. До края на сезона в Премиър лийг остават точно 12 кръга. Снощи Челси загуби от Манчестър Юнайтед, а в следващия кръг "сините" приемат именно Тотнъм. Ако "шпорите" спечелят, с което ще изместят Челси от четвъртото място, и задържат четвъртата позиция до края на сезона, това ще означава, че при 11 мача до края тимът на Франк Лампард ще може да спечели максимум 74 точки. Ливърпул в момента има 76.

Разбира се, цялата тази сметка важи при условието, че за Шампионската лига се класират първите четири отбора в Премиър лийг. Наказанието на Манчестър Сити обаче означава, че и петият тим в крайното класиране може  да играе в ШЛ. При всички положения Ливърпул, който стигна до последните два финала в турнира, вече си осигури участие в надпреварата през следващия сезон, и то преди тимът на Юрген Клоп да е изиграл първия си мач от елиминационната фаза в тазгодишното издание на турнира.

Тази вечер Ливърпул гостува на Атлетико Мадрид в първи сблъсък от 1/8-финалната фаза на Шампионската лига.