Ясно е, че тенисът е бил семейна традиция в семейство Малееви. Но не започва с Мануела, най-голямата от сестрите. Родовата линия стартира от майка - Юлия Берберян. Тя доминира на тенис сцена в България през 60-те години и дори е девет години шампион на страната си, но не успява да се състезава в чужбина. Дъщерите обаче прекрачват границите и постигат нещо невероятно за България и света.
„Познавам всяка една от тях изключително добре. Много са ми помагали. Дори съпругът на една от сестрите бе един от менторите ми, когато бях на 12 години. " – това заяви Григор Димитров в Деня на медиите в Индиън Уелс преди няколко години - " Много добре познавам цялото семейство и мога да кажа, че свалям шапката за всичко, което са постигнали през годините. За българските стандарти бе невероятно! “
Мануела блесна още при девойките. На 12 години печели традиционната Orange Bowl, а през 1982 г. вече празнува юношеската титла на Ролан Гарос. Два сезона по-късно тя е изцяло потопена в тениса и на 18 г. печели първите си титли, побеждава легендата Крис Евърт и стига до четвъртфиналите на Уимбълдън.
Пикът в световната ранглиста бе през сезон 1984 -1985 г., когато тя спечели шест титли от общо 19 в кариерата си и стигна до четвъртфиналите на Откритото първенство на Австралия и Ролан Гарос, за да се изкачи до №3 в света. Но най-добрият спомен е през 1988 г., когато с цветовете на Швейцария, тя се окичва с бронзов медал на Олимпиадата в Сеул.
Завършва своята кариера през 1994 г., след титлата си в Осака и като тенисиста от топ 10. Тогава се състезава под швейцарски флаг, след като се омъжва за Франсоа Франиер , който бе неин треньор и дори печели купа Хопман заедно с Якоб Хласек през 1992 година. В кариерата си има победи срещу Навратилова, Сабатини, Аранча Санчес, Кончита Мартинес и Мери Пиърс.
Катерина е втората от сестрите Малееви, която се появи в тура. Също с добра физическа подготовка като Мануела, на 21 тя вече е достигнала на четвъртфиналите във всеки един от турнирите от Големия шлем и е №6 в света. В Монреал през 1991 г. побеждава и двете си сестри, преди да стигне до финала и да загуби от Дженифър Каприати.
Катерина следва традицията на Мануела и също така се омъжва за своя треньор, Георги Стоименов. И въпреки че се оттегля през 1996 г., последният сезон на топ ниво е през 1994 г. И да, подобно на сестра си, въпреки многобройните победи и няколко титли - 11 на брой- тя никога не побеждава Щтефи Граф или Моника Селеш.
Най-младата от Малееви – Магдалена - бе може би и най-талантливата от трите, но я съпътстваха физически проблеми през цялата кариера. Контузия в рамото я тормозеше и дори се стигна до операция, ситуация, която я извади от тениса за 11 месеца. Завръщането бе един от най-важните етапи в кариерата и дори се върна на най-високо ниво в тениса: отново докосна №4, както през 1996 г., и спечели Купата на Кремъл през 2002 г. , като победи три топ 10 тенисистки по пътя си (Винъс Уилямс, Амели Моресмо и Линдзи Девънпорт), а през 2003г. бе № 11 в света.
Въпреки че Москва е важна за нейната лична кариера на тенисистка, първата титла на Маги през 1992 г., когато тя е само на 17 години, в Сан Марино има ценна семейна стойност. Там кръгът се затваря. За първи път в историята на спорта тенис три сестри постигат професионални титли. Успех, който трудно ще бъде повторен.
Шампионка от Големия шлем по двойки в Австралия, Ролан Гарос и US Open през 1990 г., подобно на сестрите си (Мануела на Ролан Гарос 1982 и Катерина на US Open 1984), Магдалена също не успя през цялата си кариера да победи Щефи Граф, но я обединява трагична история със Селеш. Най-младата от сестри Малееви бе опонентка на Моника в деня, в който световната номер 1 бе нападнат в Хамбург през 1993 година.
Днес и трите сестри имат отливки на ръцете си на Алеята на славата в София и притежават клуб Малееви, където, разбира се, се опитват да продължат традицията, на която поставиха началото в българския тенис.