Манчестър Сити спечели Купата на лигата на Англия за трети пореден път (видео)

Манчестър Сити победи с 2:1 Астън Вила на "Уембли" във финала за Купата на лигата на Англия, като по този начин "гражданите" спечелиха трофея за трети пореден сезон и за пети в последните седем кампании. Серхио Агуеро откри резултата в 20-ата минута, а десет по-късно Родриго Ернандес удвои. Мбвана Самата намали в 41-вата, но бирмингамци, които търсеха първо отличие от 1996 година, не успяха да вкарат мача в продължения, въпреки че имаха шанс да изравнят две минути преди края, когато удариха греда.

За Джосеп Гуардиола пък това бе 25-и финал в треньорската му кариера. Той спечели 21 от всички тях.
Сити е вторият отбор след Ливърпул, който печели трофея в три последователни сезона. В периода 1980-1984 мърсисайдци вдигат отличието четири път поред.

Дийн Смит направи три промени в сравнение с мача със Саутхамптън. Йорян Ниланд, Тайрън Мингс и Бьорн Енгелс бяха титуляри за "виланите". Бившият капитан на българския национален отбор и на Астън Вила Стилиян Петров бе един от специалните гости на клуба от Бирмингам за днешния финал.
Джосеп Гуардиола пък предприе цели осем рокади в състава, който започна при победата срещу Реал Мадрид преди няколко дни. Кайл Уокър, Илкай Гюндоган и Родриго са единствените, които запазиха местата си. Клаудио Браво застана на вратата, а Сергио Агуеро се завърна на върха на атаката на "гражданите".

Вила започна изненадващо смело. Още във втората минута Ел Гази засече на далечната греда центриране на Елмохамади, но ударът му с глава премина над вратата.  Много скоро обаче "гражданите" вдигнаха темпото и наложиха обичайния натиск. Първата голяма възможност за Сити дойде в 19-ата минута и отборът на Гуардиола се възползва максимално от нея. Фил Фодън свали с глава едно 35-метрово подаване на Родри, а Серхио Агуеро засече от шест метра. Получи се лек рикошет, но той не попречи на топката да влезе във вратата. Това бе десети гол за аржентинеца в шест мача като титуляр срещу Астън Вила.

Това попадение даде още по-голяма увереност на "гражданите" и положенията пред вратата на Вила се заредиха едно след друго. Фодън пропусна една добра възможност, след като стреля встрани, но в 30-ата минута Сити удвои аванса си, след като Родри бе изпуснат и засече с глава центриране от корнер. Дискусионният момент бе, че ъгловият удар беше неправилно отсъден, заради което протестираше и Дийн Смит. ВАР обаче не може да ревизира решения, касаещи корнери, така че попадението остана.

Към края на полувремето Вила успя да се върне в този двубой. Груба грешка на Джон Стоунс, който падна движейки се назад, даде възможност на Ел Гази да пробие отляво, след което да центрира много добре към Мбвана Самата, който засече с глава пред погледа на Зинченко и Фернадиньо - 1:2.

62 Манчестър Сити вдигна Купата на лигата на Англия
Манчестър Сити продължи да контролира събитията след почивката, но "гражданите" така и не успяваха да "затворят" мача с трети гол. В 74-тата минута Ниланд спаси Вила, след като изби опасен удар с глава на Родри.
Девет минути преди края Агуеро засече от въздуха центриране на Бернардо Силва отляво, но изстрелът на аржентинеца премина встрани от лявата греда.
В 88-ата минута бе голямата възможност за Астън Вила. Енгелс засече с глава центриране от корнер, Браво изби, след което топката срещна гредата. Малко след това пък Ниланд спаси опасен изстрел на Бернардо Силва. Това беше всичко!