Рилски спортист увеличи шампионската си витрина с още една Суперкупа

Отборът на Рилски спортист спечели Суперкупата на България по баскетбол за трети път в своята история. Възпитаниците на Любомир Киров грабнаха първия трофей за сезона след успех с 95:76 (25:15, 23:21, 30:21, 17:19) над Спартак Плевен в своята зала “Арена Самоков”. Домакините водеха от началото до края и показаха защо станаха шампиони през миналата кампания.

По този начин Рилецо триумфира със Суперкупата отново след 2021-ва и 2022-ра. Спартак пък, който получи правото да играе за отличието след отказа на Черноморец, за първи път взе участие в двубоя за Суперкупата.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:Домакините от Рилски спортист доминираха при борбите в първата четвърт и ако не бе лошата им успеваемост от далечно разстояние и някои пропуски под кош, можеха да отворят двуцифрена преднина още в самото начало. Все пак серията им достигна четири поредни точки при 4:0. Тимът на Любомир Киров натискаше своя съперник в подкошието през здравия физически Юре Планинич, но той също пропусна два изстрела в близост до коша, а същевременно Спартак отвърна с кош на Брет Рийд за 4:2. Планинич вече натрупа три извършени нарушения срещу него, а Виктор Гергов първи закъса с фаловете след втория си такъв - 7:6 в полза на самоковци. Шампионите вдигнаха оборотите и на бърза атака разкъсваха своя съперник, като Александър Янев и Христо Бъчков разнищваха плевенчани с успешни пробиви - 15:8. При оставащи по-малко от две минути до края на първата четвърт двуцифрената разлика се появи за първи път на таблото след нова минисерия от страна на Рилецо - 20:10. Същата дистанция се запази и преди началото на втората част - 25:15.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:Спартак се нуждаеше от по-малко от 60 секунди игра, за да скъси изоставането си наполовина. В герой за тима в този момент се превърна Крисчън Кийлинг, който вкара две много трудни стрелби през ръка, като втората беше от тройката и с фал - 25:20. Тимът на Любомир Минчев заздрави защитата си един на един в близост до коша и предизвика пропуски на шампионите. Дерек Кълвър също имаше епизодични изяви, но пък от другата страна Рилски намери стрелбата си и задържа своя аванс чрез тройки на Чавдар Костов и Мирослав Васов - 34:25. Спартак нямаше отговор, а Алън Арнет прелетя към коша и изведе Рилски с най-голямата му преднина до момента при 36:25. Планинич се присъедини към шоуто с добавка за 41:27, но след това Кийлинг отново бе точен за дъгата, за да намали щетите за Спартак - 41:30. На почивката резултатът бе 48:36 в полза на Рилски, след като в последната секунда Ахмад Ранд от Спартак вкара дълбока двойка.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:Спартак постави силно начало на третата четвърт, като бързо реализира две тройки чрез Тревиън Холуел и Крис Минков, благодарение на които дистанцията бе съкратена до осем точки при 50:42. Виктор Гергов удължи серията на гостите, но тя бе спряна от тройка на Христо Бъчков и забивка на Юре Планинич за 55:44. Нападението на Рилецо ставаше все по-свирепо и отборът пак стигаше до лесните точки от началото, а разликата вече бе 16 точки при 64:48. Играта на спартаклии тотално се разпадаше, като след поредна грешка в офанзивен план дистанцията скочи с още две точки при 69:51 с оставащи около четири минути до края на третата четвърт. Деян Карамфилов пък най-сетне понечи да стреля и улучи от далечна дистанция, за да покачи дистанцията над 20-те точки при 74:53. Третата четвърт завърши при 78:57 в полза на Рилски спортист.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:Около четири минути след началото на последната четвърт промяна в статуквото нямаше, като Рилски правеше уверени крачки към завоюването на трета Суперкупа в своята история - 83:63 в полза на тима на Любомир Киров. Спартак така и не можеше да смъкне изоставането си и шампионите продължаваха да разполагат с категоричен аванс при 89:69. Срещата завърши при 95:76 в полза на Рилецо.

Христо Бъчков и Юре Планинич отбелязаха по 15 точки за Рилски. Чавдар Костов вкара 13, Лакуинси Ридоу наниза 12, а Александър Янев се отчете с 11 точки.Крисчън Кийлинг се отличи с 22 точки за Спартак Плевен. Дерек Кълвър постигна 13 точки и 15 борби, а Крис Минков навъртя 10 точки.ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:РИЛСКИ СПОРТИСТ: Лакуинси Ридоу, Алън Арнет, Христо Бъчков, Александър Янев, Юре ПланиничСПАРТАК ПЛЕВЕН: Виктор Гергов, Крисчън Кийлинг, Крис Минков, Брет Рийд, Ахмад Ранд