Черно море отново подчини Спартак в интригуващо дерби на Варна

Черно море победи Спартак (Варна) като гост с 2:0 в 95-ото дерби между двата тима. Срещата от деветия кръг на efbet Лига предложи изключително много футбол и положения пред двата тима, но добрите намеси на двамата вратари не позволиха да паднат повече от две попадения. Мазир Сула откри още в 6-ата минута от дузпа, а през втората част Дуду вкара след прекрасно подаване на Едгар Пашеко (58’). Малко преди края на мача пък Асен Дончев нацели страничния стълб. Освен интригуващия сблъсък на терена, агитките на двата тима създадоха и прекрасна атмосфера по трибуните, като “Коритото” беше препълнено до краен предел. В крайна сметка обаче “моряците” записаха втора поредна победа срещу градския си съперник, след като миналата година победиха с 3:2 у дома. Черно море също така вече няма загуба от Спартак шест поредни мача. Интересното е, че това са и първи допуснати голове за "соколите" у дома през този сезон.

Още не бяха изминали и 30 секунди от двубоя, когато Даниел Димов получи първия жълт картон, след като фаулира Радослав Димитров в средата на терена. Само 2 минути по-късно пък Йоан Бауренски също си изкара официално предупреждение, след като влезе остро в краката на Даниел Мартин. Така за по-малко от три минути двата тима имаха по един санкциониран футболист.

В 5-ата минута Черно море получи правото да изпълни дузпа. Защитата на Спартак допусна груба грешка, след като Франьо Пърце реши да подава на Бауренски в собственото си наказателно поле, но опитът му се оказа изключително слаб и Исмаил Иса отне. Бауренски се опита да поправи грешката на своя съотборник, но събори опитния нападател на “моряците”, което даде основания на Георги Кабаков да посочи бялата точка.

След преразглеждане на ситуацията в крайна сметка решението бе потвърдено и така Мазир Сула се зае с изпълнението. Мартин Величков усети ъгъла, но ударът на халфа на Черно море беше много силен и точен и така резултатът беше открит - 0:1.

В 17-ата минута Спартак можеше да изравни резултата. Антонио Вутов пусна отлично извеждащо подаване към Ахмед Ахмедов. Нападателят беше притиснат от двама защитници на гостите, но успя да стреля с левия крак към далечния ъгъл на вратата. Топката обаче излезе в аут.

В следващите минути домакините поглеждаха по-сериозно към вратата на “моряците” и организираха няколко добри атаки. При една от тях 21-ата минута Вутов пусна хубаво подаване към Ахмедов отдясно, който от своя страна центрира към центъра на наказателното поле. Виктор Попов обаче успя да се намеси точно преди футболист на Спартак да засече.

Хубави хореографии и интересен транспарант за дербито на Варна

4 минути по-късно Кристиан Илич отправи снаряд от дистанция, но Пламен Илиев успя да направи изключително добро спасяване, пращайки кълбото в ъглов удар. Последваха минути, в които темпото на игра остана високо, но до сериозни ситуации не се стигаше. В 41-ата минута Радослав Димитров се опита да изненада Илиев, след като стреля директно от пряк свободен удар от малък ъгъл. Топката обаче се оплете от външната страна на мрежата. Така Черно море се оттегли с гол аванс на почивката.

Второто полувреме стартира с удар на Васил Панайотов, който засече центриране от корнер на близката греда. Величков обаче успя да се намеси. В 52-ата минута Исмаил Иса беше близо до това да вкара един от головете на сезона. Дани Мартин центрира отляво, а нападателят на “моряците” стреля с пета от въздуха. За негово нещастие обаче топката премина на сантиметри от страничния стълб.

В 58-ата минута Черно море удари за втори път своя съперник. Пламен Илиев прати силно кълбото напред, а то се озова в краката на Едгар Пашеко. Халфът центрира отляво изключително зрелищно с външен фалц, а Дуду от близка дистанция засече и вкара за 0:2.

В 65-ата минута Мартин Величков показа рефлекс, след като успя да спаси силен удар на Иса от дистанция. В последвалия корнер Живко Атанасов засече опасно с глава, но отново топката премина на сантиметри от страничния стълб. Няколко секунди по-късно отново Иса засече центриране от близка дистанция, но Величков и този път спаси.

Черно море определено вдигна много оборотите и ситуациите следваха една след друга пред вратата на Спартак. Добрите намеси на вратаря Величков обаче запазваха резултата само 0:2.

В 72-ата минута все пак Спартак можеше да вкара попадение. Антонио Вутов получи в наказателното поле, но топката му бе избита. Тя дойде удобна на Ивей Ромееш, който стреля мощно, но Пламен Илиев изби. Последва добавка от страна на панамския флангови футболист с глава, но този път вратарят на “моряците” се намеси.

2 минути преди края на редовното време Асен Дончев стреля, но ударът му се отби в страничната греда. Към края на двубоя Спартак се опита да организира нещо интересно в предни позиции, но така и не успя да разпечата вратата на Илиев.

След тази победа Черно море се изкачва до третата позиция с 18 точки. Спартак остава с 15 пункта и към момента заема петото място.

СПАРТАК 0:2 ЧЕРНО МОРЕ0:1 Мазир Сула (8) - д.0:2 Дуду (58)

Стартови състави:

Спартак: 76. Мартин Величков, 3. Матео Патрешило, 4. Франьо Пърце, 5. Йоан Бауренски, 8. Филип Лесняк, 11. Виктор Митев, 16. Кристиан Илич, 29. Ахмед Ахмедов, 39. Антонио Вутов, 44. Ангел Грънчов, 88. Радослав Димитров;

Черно море: 33. Пламен Илиев, 3. Живко Атанасов, 28. Влатко Дробаров, 6. Виктор Попов, 15. Даниел Мартин, 27. Даниел Димов, 71. Васил Панайотов, 11. Дуду, 23. Едгар Пашеко, 10. Мазир Сула, 9. Исмаил Иса.