Тити Папазов пред Sportal.bg: С демокрацията се случиха хубави неща, но спортът плати сметката
Президентът на баскетболния Левски Константин Папазов даде ексклузивно интервю пред камерата на Sportal.bg, в което говори за проблемите в българския спорт, за драматично оцеляване на "сините" в НБЛ, както и за отношението на държавата към спорта. Той разкри какво е финансовото състояние на клуба и дали баскетболистите са получили заплатите си в последните месеци.
- Г-н Папазов, не Ви намираме в най-доброто Ви настроение. Това сигурно се дължи на проблемите в Левски от началото на сезона…- От декември месец. В закона за хазарта имаше някаква промяна и… Тежка е ситуацията. Смятам, че всички клубове не са цъфнали и вързали, с изключение на Самоков (б.р. Рилски спортист), там има стабилен, сериозен човек. На другите места Общините помагат, така имат някаква база, на която стъпват. Със сигурност не е достатъчно, като изключим Бургас, където е сериозно присъствието. Но на всички места Общините помагат, имат някакъв минимум, който все пак им помага. Софийската Община явно не е намерила още механизъм и начин, по който да помага на клубовете, независимо, че е с най-големия бюджет. От тази гледна точка борбата е много тежка.
- Вие винаги намирате начин Левски да оцелее, но сега нещата май изглеждат много зле? - Много зле изглеждат. Ако следващите два месеца не успеем да намерим някакво решение, най-късно до средата на юни, трябва да бъдем коректни и да оставим момчетата да отида някъде. Виждате, че независимо от ситуацията, сега във Втората шестица играем много добре. Натрупахме много победи, имаме шанс за плейофите. На фона на тази ситуация, единственият български отбор без чужденци, ще бъде голям успех и заслуга на техните качества. Но финансовото положение е много тежко. Надявам се във времето, в следващите месец-два нещата с бетинг компаниите ще се стабилизират да търсим някакво решение. Като цяло това е - българският спорт съществува при добрата воля на кметовете, но не е нещо, което да е концептиално развито, стратегически на държавата и от бетинг компаниите.
- Вие може и да се класирате за плейофите, но чисто финансово ще издържите ли там? - Ние и да участваме, ще играем срещу първия в класирането. Колкото и да искаме и да се стараем, а ние ще се стараем, но има реалности. Има вероятност да играем срещу втория, но аз следвам логиката - по-скоро да играем срещу първия.
- Какво трябва да се промени, за да оцелеят клубовете? - Отношението на държавата. Стратегическото отношение на държавата към спорта. Не само към баскетбола към целия спорт. Тя е мащеха, категорична мащеха. Във всяко хубаво нещо има и лошо. Дойде демокрация и много хубави работи се случиха, обаче спортът плати сметката.
- Г-н Барчовски каза наскоро, че ситуацията в ЦСКА и Левски е много тежка… - При тях още не е, но ще стане много тежка. Те ще започнат това, което аз се мъча от декември месеци. При тях ще започне след месец -два. Тежко е, но няма механизъм. Затова хората все по-малко намират смисъл да инвестират в спорта. Не им се дават никакви възможности. Като изключим някакви сантименти на отделни личности, оттам нататък трябва цялостна стратегия. Но вижте, че ние не можем да подредим да започне държавата да функционира, пък да дойде ред и на спорта. Непрестанно има проблеми глобални в държавата и те по естествен път отлагат проблемите в спорта. Ако държавата е подредена, аз също казвам, че в един момент на спорта също може да се обърна сериозно внимание и винаги да се намерят пари. Има начин как да стане да бъдат стимулирани клубовете. Клубовете пък да направят безплатни школи, за да могат децата да спортуват, а не да са само тези, които имат възможност. Има много идеи, но за това трябва воля от тези, които управляват. Ние с каквото можем ще им помогнем с тези идеи и реализация. Не е толкова страшно.
- Колко тъжно е това, че Левски и ЦСКА може да ги няма на картата в елита на българския баскетбол през следващия сезон? - Ние ще се борим, докато има шансове за оцеляване няма да се откажем. Реално шансовете са лоши, отколкото добри. И сега да се реши въпросът ще бъде решен с някакъв моментен вариант, който без генерална промяна в това как да се помага на българския спорт, няма как да се случат нещата.
- Защо е толкова трудно да се намерят спонсори за двата гранда Левски и ЦСКА? - Пак казвам, ако няма някакъв емоционален сантимент на някой да иска да помага, чисто стратегически хората не виждат смисъл. Компаниите не ползват никакви привилегии за това. Остава само едно - ако някой има някакви сантименти към баскетбол, волейбол, футбол нещо. Футболът е малко по-уреден, при тях пак са малко на фона на европейските стандартни, но има приходи от телевизионни права. Футболът, естествено е по-атрактивен, по-интересен, по-голяма гледаемост и по точи начин те успяват, но и там не е розово положението. Изключвам големите клубове, в които има емоции, знаете и Левски през какви кризи мина. Истината е, че това няма скоро да се случи. Дори да има воля някой, трябва да се подреди първо генерално държавата - да има правителство, да се наместят по-основни неща, независимо, че спортът е страшно значим и може даа е много полезен за цялостното развитие на обществото. Ето сега Ви казвам, че ще мине много време да се намеси държавата. Дори и да иска няма да стане много лесно. Не знам как ще се процедира. Ние съществуваме на базата на някакви приятели, които молим, но това е кърпеж, това не е стратегия.
- Изчистени ли са към този момент всички задължения към баскетболистите на Левски? - Не са. От осемте заплати сме платили шест. На фона на това, което изглеждаше януари месец е добре генерално, но не е . Аз се боря да има отбор догодина, за да можем навреме да бъдем коректни. Искам да ги запазим тези хора, защото освен спортните качества те показаха и много висок морал. Те заслужават да останат тук и в главата ми е все повече да мисля за бюджета, който предстои и по малко да компенсирам това, което ще имаме като ангажимент тази година. Повечето от тях вярвам, че обичат много Левски и ще останат. Но ние не трябва да злоупотребяваме с това, че те обичат Левски. Нещата са тежки, но докато съществува вариант ще се боря. За съжаление, хубаво е, че сме в София, но от тази гледна тока София е абсолютна безотговорна. Битка е, след това може би ще бъде по-сладко. Но представете си, ако бетинг компаниите се дръпнат?! Буквално българският спорт на този етап съществува заради тях и заради отделни кметове. В Бургас има два силни волейболни отбора и много силен баскетболен отбор и това е с огромното съдействие на г-н Николов. Да не изреждам другите градове. Ние в София сме деца забравени от Бога. Не само ние, целият софийски спорт. Не трябва да гледаме само себе си и не е някой против нас. Става въпрос за целия софийски спорт - абсолютно нехайство. Има 2 млрд. бюджет за София. Да, сигурно е трудно да се намерят механизми, разбира е има приоритетни спортове в цял свят. Има начин при добра воля. Затова казвам, че трябва да има воля, разбиране и да бъде прието като цялостна концепция и стратегия за бъдещето развитие на българския спорт, защото той от 35 години е надолу.
- Има още една болна тема, че Левски и ЦСКА не успяха да накарат футболните фенове да идват на баскетболни мачове. Това до каква степен се отразява на намирането на спонсори?- Вероятно и това е. Няма как да го измерим, но със сигурност и това се отразява. За съжаление в България публиката е след успех. Където има успехи… Залата в Бургас беше дълго време празна, а сега е пълна догоре. Българинът отива там, където е победата за съжаление. Левски и ЦСКА си имат фенове, но като отборът не играе за първи места не го подкрепят толкова много.
- Има ли светлина в тунела?- Дано да не е от насрещния влак. Аз знам, че лягам и ставам с мисълта за това какво може да се направи. Борим се и се надявам. Не ми остава нищо друго освен да се надявам, защото после е много трудно. ЦСКА 1 години ги нямаше. Един път като се загаси, после много трудно се пали. Не е невъзможно. Ще правя всичко възможно и трябва да благодарим на играчи и треньори, които с поведението си и морала, който имат дават възможност и време. Ние от декември месец знаем, че е безизходица. Те не са знаели, че ще успеем да намерим още три заплати. Чакайте да вземем, че има една…обещана е. Минаваме през много тежък период, който развива други човешки качества - морал и характер. Играят добре. На фона на безпаричието играят прекрасно. Отборът се старае, играе, за съжаление положението е тежко. Ще се борим да направим всичко възможно на есен с песен да започнем.