Деко: Днес не бих могъл да подпиша с Барселона, не бих чакал пет години в Порто
Спортният директор на Барселона Деко не говори пред “Ла Вангуардиа” само за напускането на треньора Чави Ернандес, но също така и за употребата на ВАР в Ла Лига, както и за трансферната стратегия на клуба при настоящите обстоятелства.
“Имам много съмнения относно ВАР, който обърква зрителя. Не сме сигурни защо се намесва и защо не. Необходима е голяма убеденост да се покаже втория жълт картон на Роке без консултация. Това изгонване можеше да промени мача и ние ще го обжалваме. Както Чави, така и Лапорта подчертаха нуждата от значително подобрение на ВАР, за да се посигури правилната му функционалност. Те изразиха своите притеснения не само около потвърждаването дали топката е преминала голлинията, но също и различните аспекти, свързани с интерпретациите. От дузпите до играта с ръка и засадите, има съмнения около цялостното прилагане на ВАР.
Деко коментира раздялата с Чави и посочи какъв трябва да бъде следващият треньор на Барселона
Чави и Лапорта акцентираха, че ВАР не бива да е инструмент за създаването на още проблеми. Вместо това трябва да служи като решение. Дали съм усещал подкрепа от съдиите като футболист? (Смее се - б.р.) Усещах подкрепа от головете на Ето’о, магията на Роналдиньо, отиграванията на Иниеста, брилятността на Чави, спасяванията на Валдес, намесите на Пуйол и ключовите пасове на Маркес. Така че не вярвам в подобни влияния като случая “Негреира”. Преди съдиите имаха властта и вземаха решенията, а сега мачовете спират твърде често заради ВАР.
Дали сме способни да спечелим Шампионската лига? Искам да поясня нещо. Задачата пред отбора не беше изрично да спечели първенството. По-скоро става въпрос да се състезаваме на високо ниво. Когато играеш добре, шансовете ти за триумф се увеличават. Присъединих се към проекта по-късно, но работата беше добре свършена. Благодарение на привличането на Феран, Рафиня, Кунде и Левандовски тимът подобри конкурентоспособността си и дори спечели шампионата. Въпреки това все още има аспекти, в които ни липсват някои неща, особено в представянето ни в Европа.
Липсата на подсилване? Без финансови лостове трябваше да се наблегне повече върху феърплея, но счетоводният баланс беше направен ефективно. Вярно е, че треньорът нямаше намерение да бъде продаден Дембеле или да бъде пуснат Бускетс, но пък подписването на Гюндоган, Кансело и Феликс дойде без финансова тежест. Иниго и Ориол бяха привлечени, за да поддържаме равновесието. За съжаление, контузиите нанесоха удар по нас, като в продължение на два месеца не бяхме излизали с едни и същи титуляри. Това не е оправдание, а реалността. Оказахме се с къс състав насред редица предизвикателства.
Това, че успехите на Барселона от миналото се дължат на “Ла Масиа” и най-добрите чужденци? Нека направим равносметка. Ако не се лъжа, Левандовски беше голмайсторът на първенството миналия сезон. Рафиня пък го искала Челси и Арсенал, като той изиграха повече минути от Дембеле, отбелязвайки голове и давайки асистенции. Бих искал днес да подпиша с Роналдиньо или Ето’о, дори и Деко. Но те не съществуват и не са на пазара.
Времената са се променили, футболът се е променил. Днес не бих могъл да подпиша с Барселона. Не бих прекарал пет години, чакайки в Порто. Нито дори самуел в Майорка, чакайки Барселона. Колкото и да би ми се искало, щях да имам оферти от толкова много клубове, а Порто щеше да поиска доста повече, правейки подобен трансфер много по-труден. Днес играч, който бележи голове колкото Ето’о в продължение на шест месеца, би привлякъл интереса на всички клубове.
Когато Барселона излизаше на пазара преди 20 години, конкуренция му бяха Реал Мадрид, Манчестър Юнайтед и още няколко клуба. Сега всички отбори от Премиър лийг имат възможностите да купуват. Също така го има и Пари Сен Жермен, а Манчестър Сити не беше толкова силен колкото сега. Тимовете са по-добре организирани, а играчите могат да избират от повече клубове. И все пак Барселона все още притежава сила, като можем да изкушаваме и да взимаме важни играчи.
Дали Роке си струва цената? Мисля, че убихте момчето още преди да е започнало да играе. Ливърпул купи Нунес преди две години от Бенфика срещу 90 милиона, а Нюкасъл плати 70 милиона за Исак. Цената трябва да се анализира след известно време, но не сме давали луди пари. Това са 30 милиона, а други суми зависят от неговото представяне. Дано ги платим, както се случи с Педри. Бяхме договорили Роке за следващия сезон с идеята да израства покрай Левандовски. Ние обаче успяхме да го вземем още през януари. Той е голмайстор с различен профил от този на Гиу. Нямаме някой, който да атакува в дълбочина и да иска топката от свободни пространства като Ето’о или Суарес, без да търся сравнения. Аз не съм го купил заради себе си.
Ямал има повече минути от тези, които съответстват на възрастта му. Той е пораснал с 10 сантиметра през последната година. Имам син на неговата възраст, така че знам за какво говоря. Ламин е различен играч и се наслаждава на това. Кансело ни дава голям принос, докато Феликс стартира доста добре и ни носи много точки. Зависи от много неща дали ще ги задържим, защото те не са наша собственост, но ще се постараем. Продажба на Араухо или Де Йонг? Планът е да не продаваме никой футболист и да се подсилим с двама-трима. Ако се наложи да продаваме, ще се опитаме да го направим, без да пипаме стълбовете на отбора”, коментира Деко в обширното интервю.