Черна гора се измъкна от упорита Гърция, за да финишира успешно Световното

Националният отбор по баскетбол на Черна гора си тръгна с победа от Световното първенство. Възпитаниците на Бошко Радович надиграха Гърция със 73:69 (19:14, 17:16, 14:12, 23:27) в група "J" от втория етап на Мондиала в "Mall of Asia Arena", Манила.

Двата отбора вече бяха изгубили своите шансове за класиране напред, понеже в същия поток САЩ и Литва вече се бяха класирали за финалната фаза с четири победи от четири мача. Днес от 15:40 часа именно тези два състава ще се срещнат, за да определят лидера на групата.

Водени от звездата Никола Вучевич, черногорците взеха преднина в първата четвърт за 14:19. С чудесни изяви на Лефтерис Бохоридис и Йоанис Папапетру гърците направиха добри втори 10 минути и намалиха изоставането си до 36:30.

Третият период бе равностоен и след много ниска резултатност той премина в ръцете на Черна гора за 50:42. Доминацията на черногорците съвсем изчена във финалната четвърт, когато гърците стопиха аванса на опонента си след няколко много важни тройки. Вучевич обаче съумя да върне контрола на тима си в заключителните минути, но две поредни тройки на Костас Папаниколау за 64:68 отново заплашиха опонентите им.

В тази драматична обстановка Боян Дублевич получи два наказателни удара и реализира и двата, след което последва бърза успешна атака за "елините". При по-малко от 10 секунди и резултат 70:66 черногорците успяха да избегнат капаните на Димитрис Итудис и да спечелят със 73:69.

Никола Вучевич отбеляза 19 точки и 7 борби за победителите. Дино Радончич вкара още 12, а Владимир Михайлович - 10. Боян Дублевич пък бе на крачка от дабъл-дабъл с 9 борби и 9 асистенции, записвайки само 4 точки.

Селекцията на Итудис бе поведена от Йоанис Папапетру с 16 точки.