Япония сломи Финландия след фамозен обрат

Япония сътвори изключително драматичен обрат срещу отбора на Финландия в третия ден от Световното първенство. Домакините победиха с 98:88 (22:15, 14:31, 27:27, 35:15) в "Окинава Арена", Окинава. Двата състава бяха започнали със загуба участието си на Мондиал 2023, но днес играчите на Том Ховасе се показаха като по-стабилни състезатели, след като съумяха да обърнат мача в последната четвърт. С триумфа си днес японците направиха услуга на Германия, която по-рано днес победи Австралия в епичен сблъсък, а вече си осигури и участие в следващия етап на Мондиала.

За скандинавската страна предстои още един тежък сблъсък - този път с изключително стабилния отбор на Германия, а в същия ден, от 14:10 часа, Япония излиза в битка с Австралия, като и двете страни имат по една победа и една загуба.

Домакините зарадваха още на старта своите фенове в Окинава, след като взеха превеса в ръцете си. Добри минути в началото даде Джош Хоукинсън, но преднината на японците бързо бе стопена от Лаури Марканен и компания, като голяма роля в това имаше именно играчът на Юта. Добрата игра на скандинавците продължи - най-вече заради малко по-голямата им успеваемост при далечната стрелба - 44%, която бе ключова за обрата при 30:28.

Марканен не спря с чудесната си игра, достигайки до двуцифрена преднина при 46:36 на почивката. Двете страни дадоха изключително равносилна трета част, която приключи при 27:27. След това японците показаха още по-впечатляващо желание и дух, и записаха победа с цели 20 точки само в последния период, достигайки до крайното 98:88.

Джош Хоукинсън бе най-резултатен за "страната на изгяващото слънце" с дабъл-дабъл от 28 точки и 19 борби, а Юки Кауамура записа 25 точки и 9 асистенции.

Звездата на Финландия Лаури Марканен водеше своите по статистика с дабъл-дабъл от 27 точки и 12 борби.