Гьонов впечатлен от Партизан, само в Разград и Коматево имало такива условия

Изпълнителният директор на ЦСКА 1948 Добрин Гьонов даде интервю пред Диема, в което сподели впечатленията си от работата в Партизан. Той имаше възможност да разгледа в детайли работния процес в сръбския гранд по време на посещението си в Белград, при което ЦСКА 1948 победи „черно-белите“ с 2:0 в приятелска среща играна на стадион „Партизан“.

ЦСКА 1948 удари сръбския гранд Партизан в контрола

„Срещнахме се с ръководството на Партизан, обменихме опит. Успяхме да им видим тренировъчната база, направихме тренировки там. Говорихме много за структурата и политиката им. Това бяха много позитивни дни в Белград“, започна изпълнителният директор на "червените".

„Партизан има добра организация. Което е най-важното и което ние изоставаме – имат много хубава тренировъчна база. Разполагат с осем тревни и два изкуствени терена. Отделно всичко необходимо от медицински център, през стаи за лагер и релакс са събрани на едно място. Като изключим Разград и Коматево нямаме в България другаде такива условия. Школата на Партизан се състои от 300 деца. Имат политиката да налагат минимум двама човека от школата в първия отбор. В контролата срещу нас влезе едно момче на 16 години. Цървена Звезда и Партизан събират всичко най-добро от страната. Има още нещо. Сръбските агенти много си помагат. Когато има интерес към даден футболист всички казват колко добър е той. Независимо, че не става въпрос за техен играч. В България е обратното. 

Когато става въпрос за друг футболист се омаловажават уменията му. Това допринася да има по-силни състезатели и да имат по-силен национален отбор. Наредбата на сръбската футболна лига гласи, че могат да участват само четирима чуждестранни състезатели. Нямат квоти за евросъюз. Ние сме облагодетелствани, клубовете в България имам предвид, защото можем да имаме колкото искаме хора от ЕС. Това допринася да имаме по-силен клубен футбол, но нямаме българи, които да играят в топ отборите в Европа. Според мен това пречи на националния отбор“, добави Добрин Гьонов.

„Естествено че е приложимо и тук, но това ще ощети клубовете. Трябва да решим какво искаме: да помагаме на клубовете или на националния отбор. Аз многократно съм казвал, че трябва да изградим един добър продукт в България. Той не е толкова лош, защото Лудогорец играе всяка година в европейските клубни турнири, ЦСКА-София играха две години в групите на Лигата на конференциите, дано и ние да успеем да направим добри класирания в следващите няколко години. Три отбора в групова фаза или елиминационна би било максимума за една малка държава като нас. Сърбия е изключително спортна държава и има успехи на много голямо ниво. 

Вижте Новак Джокович – номер 1 в спорта. Може патриотизмът да е една от чертите, които да влияят на това. Със сигурност не са само тренировките. Имат много черти, според които ние изоставаме в работата с подрастващите. Клубовете имаме вина за това, тъй като никога не се опитваме да казваме положителните неща. Винаги плюем и изказваме негативните си мнения. Постоянно се говори за условия, терени – знаем, че там трябва да се подобряваме. Много хора сме въвлечени и трябва да наблягаме на положителните черти. Трябва да седнем на една маса, да си начертаем проблемите и да започнем да ги решаваме“, завърши той.

Още от БГ Футбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти