Марек на финал за Купата на България след обрат и 3:2 над Нефтохимик (ГАЛЕРИЯ)

Волейболният шампион Марек Юнион Ивкони се класира за финала на турнира за Купата на България. Момчетата на треньора Найден Найденов направиха страхотен обрат от 0:2 до крайното 3:2 (23:25, 25:27, 25:21, 25:22, 15:12) Нефтохимик 2010 в първия полуфинал от финалния турнир, игран тази вечер пред около 400 зрители в зала "Орловец" в Габрово. Срещата бе изгледана на живо от националния селекционер на България Камило Плачи, вицепрезидента на БФВ Иван Тодоров, изпълнителния директор на родната централа Станислав Николов и волейболната легенда и член на УС на БФВ Борислав Кьосев. Така утре на финала Марек е срещне победителя от втория полуфинал между домакините от КВК Габрово и ЦСКА, който започва след малко. Финалният двубой е утре (13 март) от 17,30 часа и ще бъде предаван пряко по БНТ 2.Срещата започна добре за шампионите, които поведоха с 3:1 след блокада на Костадин Гаджанов и атака в аут на Венелин Кадънков от бургазлии и с 5:2 след блок на Дмитрий Бахов. Разликата се запази до 8:5 след нова атака в аут на Кадънков. Постепенно Нефтохимик изравни при 12:12 след силна атака на Мартин Пенев и контра блок-аут Стоян Златев и дори дръпна с 16:14 след силна контра на Стоян Самунев и атака в аут на Тодор Вълчев от Марек. Последваха ас на Кадънков и блокада на Златев - 18:14 и тайм-аут за Найден Найденов. Въпреки това, последва нов ас на Кадънков и 19:14. Постепенно Марек успя да изравни при 20:20 след силни изяви на Георги Елчинов и Тодор Вълчев и серия от сервиси на разпределителя Гьорги Гьоргиев. Играта продължи точка за точка до 23:23, но в крайна сметка Нефтохимик взе гейма с 25:23 след технично пускане на Мартин Пенев и атака в аут на Тодор Вълчев от дупничани.Втората част тръгна по-добре за Нефтохимик, които дръпнаха с 5:3 след атака на Венелин Кадънков и грешка в нападение на Тодор Вълчев от Марек. Разликата се запази до 8:6 след аут на Георги Елчинов. Разликата постепенно нарасна до 12:8 след две поредни атаки на Мартин Пенев и тайм-аут за Найден Найденов. Това даде ефект и Марек намали до 12:11 след силна атака на Вълчев и грешка при мрежата на бургазлии, а след това дори изравниха при 14:14 след контра блок-аут на Вълчев. Все пак, втората техническа пауза дойде при 16:14 след блок-аут на Златев и грешка на Марек. Последваха атака през центъра на Борислав Апостолов и две грешки на Нефтохимик и 17:16 за шампионите. Двата отбора продължиха равностойно, като си направиха и по един миниобрата до 23:22. Последва нов обрат след атака през центъра на Стоян Самунев и контра на Мартин Пенев и 24:23 за Нефтохимик. Момчетата на треньора Даниел Пеев успяха да измъкнат и втория гейм трудно с 27:25 след нова успешна атака на Пенев и аут на Тодор Вълчев.И третия гейм стартира отлично за бургаският тим, който поведе бързо с 3:0 след грешка при прежата на Костадин Гаджанов от Марек и две успешни контраатаки на Петър Христов. Постепенно дупничани изравниха при 5:5 след две грешки на Венелин Кадънков от сервис и в атака, но Нефтохимик веднага си върна преднината при 7:5 след атака на Стоян Златев и аут на Дмитрий Бахов и 8:6 след сервис в аут на Гьорги Гьоргиев. Постепенно Марек успя да изравни при 14:14 след блокада и контра блок-аут на капитана си Тодор Вълчев, но веднага последваха нови две успешни атаки на Мартин Пенев и 16:14. Последва ново равенство при 18:18 след поредна атака на Тодор Вълчев и блокада на Георги Елчинов, след което Марек дори поведе с 20:19 след нов блок на Елчинов. Разликата леко нарасна при 23:20 след единична блокада на Тодор Вълчев и бъркана топка на разпределителя на Нефтохимик Иван Станев. В крайна сметка Марек затвори гейма в своя полза при 25:21 след блокада на влезлия като резерва Мартин Иванов и намали изоставането си на 1:2 гейма.Възпитаниците на Найден Найденов продължиха със силната си игра и в началото на четвъртия гейм, като поведоха с 4:2 след блок на разпределителя Гьорги Гьоргиев, но Нефтохимик обърнаха до 8:7 в своя полза след атака-пайп и контра блок-аут на Мартин Пенев и блокада на Петър Христов. Разликата постепенно нарасна до 12:9 след ас тип "чекмедже" на Петър Христов и атака в аут на Дмитрий Бахов от Марек. Прекъсването, което взе Найден Найденов, даде ефект и дупничани изравниха при 13:13 след блокада на Гьоргиев и контра блок-аут на Елчинов. Второто техническо прекъсване пък дойде при минимална преднина за Марек - 16:15 след нова успешна атака на Елчинов. Нефтохимик успя да обърне при 18:17 след две грешки на шампионите. Последва нов обрат и 20:19 за Марек след атака на Дмитрий Бахов и блокада на Мартин Иванов. Бургазлии веднага направиха пореден обрат за 21:20 след грешка при мрежата на Марек и контра блок-аут на Венелин Кадънков. Шампионите сътвориха нов обрат за 23:22 след поредна атака на Елчинов и блокада на Борислав Апостолов. В крайна сметка Марек взе гейма с 25:22 след две контри блок-аут на Елчинов, с което вкараха мача в тайбрек.Петият решителен гейм започна добре за Марек, които поведоха с 5:2 след атака на Дмитрий Бахов, аут на Мартин Пенев от бургаския тим и контра блок-аут на Мартин Иванов. Разликата набъбна до 8:3 след нова успешна контра на Георги Елчинов и отлична блокада на разпределителя Гьорги Гьоргиев. Момчетата на Найден Найденов запазиха преднината си до 12:8 след бомбена атака на Дмитрий Бахов, след което спечелиха гейма с 15:12 след грешка от сервис на Мартин Пенев, а с това и мача с 3:2.Най-полезен за победителите стана капитанът Тодор Вълчев с 22 точки (3 блока и 46% ефективност в атака), а Георги Елчинов добави 20 точки (2 блока, 1 ас, 53% ефективност в атака, 68% позитивно и 46% перфектно посрещане) за успеха. За тима на Нефтохимик Петър Христов (2 блока, 1 ас и 48% ефективност в атака) и Мартин Пенев (1 блок, 50% ефективност в атака, 48% позитивно и 9% перфектно посрещане) реализираха съответно 23 и 19 точки, но и това не помогна за победата.НЕФОХИМИК 2010 - МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ 2:3 (25:23, 27:25, 21:25, 22:25, 12:15)НЕФТОХИМИК: Иван Станев 1, Венелин Кадънков 8, Стоян Златев 15, Мартин Пенев 19, Стоян Самунев 12, Петър Христов 23 - Добромир Иванов-либеро (Андрей Николов, Георги Петров)Старши-треньор: Даниел ПеевМАРЕК: Гьорги Гьоргиев 3, Тодор Вълчев 22, Дмитрий Бахов 14, Георги Елчинов 20, Костадин Гаджанов 7, Борислав Апостолов 12 - Мартин Божилов-либеро (Златан Йорданов, Станислав Величков, Мартин Иванов 7)Старши-треньор: Найден Найденов.Статистика: Владислав Илиев (скаутмен на КВК Габрово)Снимки: Светозар Гатев, sport-gabrovo.comГАБРОВО, ПАВЕЛ ПЕНЧЕВ, SPORTAL.BGГАЛЕРИЯ от мача НЕФТОХИМИК - МАРЕК 2:3 - ТУК!!!