Как се движат на пазара големите в ШЛ досега

Големи купувачи, големи продавачи и големи нагаждачи към ситуацията. На средата на летния трансферен пазар можем да разделим европейските топотбори така: между основните съперници на италианските отбори в следващата Шампионска лига има такива, които направиха огромни инвестиции, други, закупили по някой и друг силен играч за подсилване на състава си след загуба на свой ас, и трети, които още не са направили големия си ход.

За щастие Ювентус към момента се причислява към първата група, Наполи пост-Кавани към втората, а Милан към третата. Твърде е рано да се вадят генерални заключения – има още много време за покупки и продажби, ала клубовете вече са започнали тези процеси, така че ще ги разгледаме към ден днешен.

HEY, BIG SPENDER

Всички погледи, естествено, са вперени към Байерн (Мюнхен): действащите европейски шампиони са те, а и не искат да спират дотук. Към пристигането на Джосеп Гуардиола, обявено преди време, бяха добавени млади феномени като Марио Гьотце и Тиаго Алкантара за общо 57 млн. евро.

Големите губещи на миналия сезон, най-вече Барселона и Реал Мадрид, отговориха също с привличане на млади звезди: Неймар при “блаугранас” и квартета Иско – Асиер Ияраменди – Даниел Карвахал – Карлос Каземиро за “лос бланкос”.

В категорията на харчещите влиза и Пари Сен Жермен, който ознаменува своята кампания за подсилване с един господин на име Единсон Кавани. А макар Хесус Навас и Фернандиньо да не са имена, които да продават милиони фланелки, вдигнаха разхода на Манчестър Сити за нови на около 60 млн. след раздялата с Карлос Тевес.

ПРОДАЙ ЕДИН, ВЗЕМИ ДВАМА

Начело на онези, на които се наложи да се разделят с фундаментална част от състава си, за да подобрят състава си, е Борусия (Дортмунд) – финалист на “Уембли” през май.

Гьотце си замина към Байерн, където догодина ще се озове и Роберт Левандовски, но пък дойдоха три попълнения: Сократис Папастатопулос и Пиер-Емерик Обамеянг, значително подобрили се след времето си в Милан, плюс същинския удар – офанзивния халф на Шахтьор (Донецк) Хенрих Мхитарян.

Самите украинци уважиха традиционната си политика: тръгна си арменецът след Фернандиньо и Уилиан, но се спази бразилският поток навътре с идването на Фред, Фернандо и Уелингтон плюс аржентинеца Ферейра.

Сред вечните майстори на добрите продажби е Порто, открил у Монако своя клиент на годината: Хамес Родригес и Жоао Моутиньо вкараха в касите на “бяло-сините” цели 70 млн. евро, от които едва една трета бяха реинвестирани за бъдещите продадени на голяма печалба звезди, начело с Хуан Кинтеро.

Клубът от Княжеството субсидира с доста пари и Атлетико (Мадрид), купувайки Радамел Фалкао за 60 млн. евро. Ел Тигре е незаменим, ала новите на “Висенте Калдерон” Лео Баптистао и Давид Вийя представляват хубава смесица от свежест и опит, за да позволят на Диего Симеоне да задържи “рохибланкос” на високите етажи на европейската йерархия.

ЗАЛЕПЕНИ ЗА ПРОЗОРЕЦА

А другите какво правят? В Англия спят. Манчестър Юнайтед смени своя мениджър след сякаш цял век, но все още има нужда да направи един удар на пазара, след като видя как до момента всичките му големи мишени му се изплъзват. Сега иска Сеск Фабрегас и Маруан Фелаини, макар че до момента тези сделки са доста далеч от осъществяване.

Малко повече работа свърши Челси, завърнал се в ръцете на Жозе Моуриньо. Андре Шюрле и Марко ван Хинкел са залог за бъдещето досущ като завърналия се след преотстъпване в Уест Бромич Ромелу Лукаку, ала от “сините” и най-вече Роман Абрамович винаги се очаква нещо повече.

Арсенал е на една крачка от Гонсало Игуаин вече не помним откога, ала до момента Ел Пипита го няма на “Емирейтс”, където се вижда само Яя Саного като нов нападател.

Малко е това за клубовете от Премиър Лийг, видели миналия сезон най-лошото си представяне в Шампионската лига от самото начало на съществуването на турнира.

Стефано Канталупи, “Гадзета дело Спорт”

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти