Грандиозна церемония за откриването на Олимпийските игри в Сочи (видео)

Със зрелищен и невиждан досега по мащабите си спектакъл XXII Зимни олимпийски игри бяха открити днес в Сочи. 40 000 зрители на стадион "Фишт" и още 3 млрд. пред малките екрани станаха свидетели на бляскавия спектакъл, с който бе даден старт на най-голямото спортно събитие за годината. Церемонията засенчи всички досегашни откривания със своята мащабност, красота и величие. А голямата тайна - кой ще запали олимпийския огън, бе разбулена след два и половина часа спиращи дъха изпълнения, страхотни визуални ефекти и много символика. Честта се падна на две от големите руски легенди - Ирина Роднина и Владислав Третяк. 

Главна роля в церемонията имаше и малката Любов, която участва във всички части на спектакъла. Първият от тях бе "Сънища - мечти за Русия". В него момиченцето показа на света руската азбука посредством имената на най-великите творци, научни постижения и природни забележителности на страната. "Байкал, Гагарин, Пушкин и "Я", разбира се, за Русия. Последва изключително красива картина, в която момиченцето на фона на прекрасната музика от операта "Княз Игор" полетя в съня си над своята родина - вулканите в Камчатка, прочутата уралска бреза, селото, река Лена, езерото Байкал.

Не мина и без гаф. Както на олимпиадата във Ванкувър преди четири години, той бе технически. Пет огромни снежинки, надвиснали над стадиона, трябваше да се превърнат в олимпийските кръгове, но една от тях така и не се разтвори. 

"Президентът на Русия Владимир Путин!", прозвуча по високоговорителите, след което бе издигнато знамето на страната домакин. Тази задача бе поверена на петима руски космонавти, сред които бяха Сергей Крикальов, който държи рекорда за най-дълъг престой в Космоса - 803 дни, 9 часа и 39 минути, както и Светлана Савицкая - втората жена-космонавт в света след Валентина Терешкова и първата жена, излязла в открития космос. Хорът на Сретенския манастир, съществуващ от над 600 години, пък изпълни акапелно руския химн, докато в същото време 240 доброволци изобразиха с телата си руския трибагреник. След това започна многоцветният парад на нациите, който също бе уникален, тъй като спортистите излизаха изпод земята в центъра на стадиона, а не от страничните входове. Начело на българската делегация бе състезателката по ски алпийски дисциплини Мария Киркова, която гордо развяваше родното знаме. България ще участва на Игрите в Сочи с 18 спортисти, като най-големи надежди се възлагат на сноубордистката Александра Жекова. Последната нация в парада бе Русия като домакин на събитието. Сборная премина през стадиона под звуците на "Нас не догонят" на местната популярна група "Тату". Сред най-колоритните участници в парада бяха 20-годишният Питър Адам Крук -  първият представител на Британските Вирджински острови на Зимни олимпийски игри за последните 30 години, принц Хубертус фон Хохенлое  от Мексико, който със своите 55 години е най-възрастният участник на игрите в Сочи, световноизвестната цигуларка Ванеса Мей, както и тримата представители на Каймановите острови, които излязоха по шорти.

След парада започна и най-интересната част от спектакъла. Трите талисмана на игрите - белият мечок Мишка, Зайка и леопардът показаха, че се пързалят не по-зле от знаменития фигурист Евгени Плюшченко. Кратък, но много мащабен филм със заглавието "Руска одисея", преведе зрителите през няколко исторически епохи, за да представи руската история. Конски впряг "Руска тройка" от огромни светещи и наподобяващи лед фигури се понесе във въздуха, последван от пъстър и весел карнавал, посветен на Руската Масленица (Сирни Заговезни), по време на който куполи на църкви се издигнаха в небето, олицетворявайки столицата Москва. 

Изключително зрелищно бе представено създаването на руския флот - със страхотни визуални ефекти на черно-бял фон. Дъха на зрителите спря и Първият бал на Наташа Ростова, в който звезди на руския балет се превъплатиха в героите от "Война и мир". Сред тях бяха 74-годишният Владимир Василиев и Светлана Захарова.

Последва представянето на "Великата октомврийска революция" и строежа на съветската държава. Авангардни механизми олицетворяваха техническия прогрес на фона на червена светлина, а след това дойде ред на Великата отечествена война.Домакините предпочетоха да не акцентират върху трагичните събития и те бързо отстъпиха място на руските космонавти, работници и колхозници, а след това и на добре познатите ни руски автомобили волга, жигули, чайка. 

"Добър вечер, Сочи! Добър вечер, Русия", обърна се към множеството президентът на Междунарония олимпийски комитет Томас Бах. "Тази вечер ние пишем нова страница в олимпийската история. Това са първите олимпийски игри, организирани в нова Русия. Ние дойдохме тук с огромно уважение към богатата история на Русия и към различните хора, които са се настанили в района на Сочи. Желанието да организират олимпиадата е доказателство за тяхната страст към зимните спортове. Изградените съоръжения в други части на света се строят в продължение на десетилетия, а тук всичко беше направено само за седем години. Бих искал да благодаря лично на президента на Руската федерация, на олимпийския комитет на Русия, на организационния комитет за тяхната изключителна решителност и отдаденост на олимпийския спорт. Благодаря на всички работници, които работиха понякога при много трудни обстоятелства, на хората в Сочи и Краснодарския край, благодаря ви за търпението, за разбирането през тези години на трансформация. Сега вие живеете в олимпийски регион и съм сигурен, че ще се наслаждавате на предимствата на този факт в продължение на много години. Хилядите доброволци ни посрещат навсякъде с прочутото горещо руско гостоприемство. много благодаряна всики тях. Болшое спасибо!", заяви Бах, след което се обърна и към всички спортисти: "Русия и руснаците построиха сцена за вас, най-добрите спортисти. От този момент вие не сте само най-добрите атлети. вие сте олимпийски спортисти. Вие дойдохте тук със своята олимпийска мечта. Международният олимпийски комитет иска вашата олимпийска мечта да се сбъдне. Уважавайте правилата, откажете се от допинга, уважавайте своите колеги спортисти по време и след състезанията", добави президентът на МОК, който се обърна и към зрителите с "Наслаждавайте се на Игрите".

След това той помоли Владимир Путин да обяви Игрите за открити, а държавният глава на Русия с удоволствие изпълни тази молба. И отново балет, този път нежното "Лебедово езеро", но изпълнено в модерен вариант. Балерината обаче олицетворяваше не Белия лебед, а "Гълъбът на мира".

Дойде ред и на олимпийското знаме, което бе внесено на стадиона от такива имена като Лидия Скобликова - единствената 6-кратна световна шампионка в кънки-бягането, първата жена-космонавт Валентина Терешкова, Вячеслав Фетисов - два пъти олимпийски шампион в хокея на лед, Валери гергиев - един от най-известните руски диригенти и режисьорът носител на "Оскар" Никита Михалков. Олимпийският химн пък изпълни световноизвестната оперна певица Анна Нетребко.

След кратка артистична програма дойде време и за кулминацията на вечерта, а именно - запалването на олимпийския огън. Факелът бе внесен на стадион "Фишт" от руската тенисистка Мария Шарапова, а след това огънят премина през ръцете на сетовната рекордьорка в овчарския скок Елена Исинбаева, легендата на руската борба Александър Карелин - 3-кратен олимпийски и 9-кратен световен шампион и олимпийската шампионка по художествена гимнастика Алина Кабаева.Но голямата чест да запалят олимпийската чаша получиха легендарната фигуристка Ирина Роднина и най-добрият хокеист на 20 век Владислав Третяк. България също имаше принос за запалването на огъня на XXII Зимни олимпийски игри, тъй като родна фирма изработи чашата. Церемонията за откриването на най-големия спортен форум на планетата завърши със зрелищна заря, която огря нощното небе над Сочи.От днес светът е олимпиада!ГАЛЕРИЯ СЪС СНИМКИ ОТ ОТКРИВАНЕТО НА ОЛИМПИАДАТА В СОЧИ МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!!! 

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти