От днес светът е Oлимпиада
От днес светът е Олимпиада. Преди броени минути започна официалното откриване на XXII Зимни игри в Сочи, които ще продължат до 23 февруари. В тях ще участват спортисти от 88 страни, което е рекорд за бяла олимпиада. Сочи счупи и един друг рекорд - за най-скъпи олимпийски игри. Близо 51 млрд. долара ще глътне най-големият спортен форум за годината, като бюджетът му превишава разходите по всички досегашни зимни олимпиади взети заедно. България ще бъде представена от 18 спортисти, като най-големи надежди се възлагат на сноубордистката Александра Жекова.
Руските власти обявиха, че на откриването на Зимната олимпиада ще присъстват 44 държавни лидери, а игрите ще бъдат посетени общо от около 60. На церемонията по запалването на олимпийския огън до президента на Русия Владимир Путин ще застанат китайският президент Си Цзинпин, японският премиер Шиндзо Абе, турският премиер Реджеп Тайип Ердоган, както и генералният секретар на ООН Бан Ки-мун. Министър-председателят на България Пламен Орешарски също присъства на откриването на Зимните олимпийски игри. Там са и председателят на БОК Стефка Костадинова, спортният министър Мариана Георгиева и посланикът на България в Русия Бойко Коцев.
На стадион "Фишт" обаче не дойдоха американският президент Барак Обама, британският премиер Дейвид Камерън, френският държавен глава Франсоа Оланд и германският президент Йоахим Гаук. Причината много западни лидери да не уважат игрите е несъгласието им с приетия в Русия закон срещу гей пропагандата.
Президентът на Международния Олимпийски комитет Томас Бах разкритикува действията на политиците, бойкотирали Сочи: "Благодарни сме на тези, които уважават факта, че спортът може само да допринесе за развитието и мира, ако не се използва като сцена за политически разногласия или като опит за отбелязване на точки във вътрешни или външни политически спорове, каза Бах три дни преди откриването на Олимпиадата."
3 млрд. зрители се очаква да гледат от малкия екран откриването на Игрите тази вечер. Очаква се церемонията да продължи повече от два часа и половина.
Кулминация на церемонията ще бъде запалването на олимпийски огън, който за 4 месеца измина 65 хиляди километра, като летя до Космоса и се спусна на дъното на езерото Байкал. В щафетата се включиха повече от 14 хиляди факлоносци.