Федерер опита всичко, но шампион е Джокович (видео + галерия)

Новак Джокович спечели 135-ото издание на Откритото първенство на САЩ след зрелищен и изпълнен с обрати финал срещу Роджър Федерер. Сърбинът се наложи с 6:4, 5:7, 6:4, 6:4 и завоюва втората си титла в Ню Йорк и общо десета в турнирите от Големия шлем.Предишният път, когато Джокович спечели US Open, беше през 2011 година, а в следващите две години той отстъпи на финала, съответно срещу Рафаел Надал и Анди Мъри. За водача в световната ранглиста това е трета титла в турнирите от Шлема за този сезон. Сърбинът игра финал и на "Ролан Гарос", но там беше победен от Стан Вавринка.Федерер пропусна възможността да триумфира с 18-а титла от Големия шлем и шеста в Ню Йорк. След днешения 42-и мач между двамата балансът е изравнен - по 21 победи. Двамата се срещнаха и на финала на "Уимбълдън" това лято, когато 28-годишният сърбин спечели с 3:1. Големият сблъсък трябваше да започне в 23,00 часа българско време, но неговото начало бе отложено заради дъжд и двубоят na "Arthur Ashe Stadium" стартира с над три часа закъснение. Куп знаменитости, сред които Шон Конъри, Робърт Редфорд, и Дейвид Бекъм, уважиха с присъствието си големия финал. До него Федерер достигна без загубен сет и това му даваше поводи за оптимизъм, но в мача на истината 34-годишният швейцарец реализира едва 4 от открилите се пред него 23 възможности за пробив и това се оказа решаващо. Джокович беше тенисистът, който старира мача по-концентрирано и неслучайно още в първия гейм стигна до три възможности за пробив, но и трите бяха отразени благодарение на сервиса на Федерер. Геймът продължи цели 7 минути и бе спечелен от швейцареца, но Джокович бързо изравни, като не даде точка на своя съперник. Сърбинът продължи да е по-стабилният на корта и си извоюва нови три точки за пробив. Федерер спаси първите две от тях, но при последвалото дълго разиграване допусна грешка, след която Джокович излезе напред в резултата. Ноле обаче имаше малшанса да се подхлъзне в началото на четвъртия гейм и да нарани ръката си. Това се отрази на играта на водача в световната ранглиста и пробивът мигновено бе върнат.  Светкавична размяна на геймове запази статуквото, преди Джокович отново да пробие - при това след изоставане от 0:30. Сърбинът демонстрира хладнокръвие и когато му се откри шанс да затвори гейма, го стори с прекрасен минаващ удар. Това беше решаващият момент за изхода на първия сет, защото Джокера, макар и трудно, удържа подаването си за 5:3, а при следващото си заставане на линията за сервис не даде точка на Федерер и взе предимство в резултата. Проблемите и на двамата на сервис продължиха на старта на втория сет. Първо Федерер измъкна много труден гейм, а после в тежка ситуация се озова Джокович, който трябваше да спасява пет точки за пробив, но в типичния си стил не трепна и съумя да удържи подаването си. Ноле натрупа допълнителна увереност и изправи публиката на крака, като в две поредни разигравания успя да прехвърли Федерер. Постепенно мачът навлезе в период, в който съперниците повишиха процента на вкаран първи сервис и относително лесно печелеха подаванията си. Тази тенденция беше нарушена в деветия гейм, когато Федерер пропиля две възможности да приключи сета. И ако в първия случай Джокович се спаси благодарение на отлично пласирания си сервис, то следващият шанс за Федерер дойде с удобна за завършване топка, която обаче швейцарецът за всеобщо учудване прати в аут. Геймът продължи цели 15 минути, но Джокович устоя и изравни за 5:5. Напрежението обаче много бързо се върна в полето на сърбина, който за втори път трябваше да сервира за оставане в сета. Федерер стана още по-агресивен и стигна до нови два сетбола. При първия не уцели топката с центъра на ракетата, но после емблематичният му бекхенд срази Джокович и всичко започна отначало. Швейцарецът се опита да вземе инициативата от първата точка на третия сет. Той лесно спечели своя гейм, след което се постара да притесни Джокович с постоянни излизания на мрежата, но тази тактика не му донесе успех. Нещо повече - при 1:1 Федерер поведе с 40:15, преди да допусне двойна грешка, последвана от още няколко лоши удара и като от нищото беше пробит. Джокович обаче веднага върна жеста и на свой ред изигра слаб гейм, гарниран с двойна грешка, след който пробивът бе върнат.Равенството се запази до 4:4, макар че Федерер бе по-изобретателен и в осмия гейм пропусна две точки за пробив. След това в играта на Маестрото от Базел настъпи необясним срив, от който Джокович извлече максимума - брейк за 5:4. Сърбинът знаеше, че по-трудното предстои. Той изостана с 15:40, но взе следващите 4 точки, а с това и сета. Разочарованието у Федерер не можеше да няма последствия. Швейцарецът позволи ранен пробив на старта на четвъртата част, но за разлика от предишните подобни случаи, Джокович го затвърди и поведе с 2:0. Оттук насетне за сърбина бе важно да печели собствените си подавания и той не пилееше излишна енергия в сервис геймовете на Федерер. При 3:2 в своя полза Ноле трябваше да спасява две точки за пробив и го направи не без помощта на неговия съперник, който отново сбърка важни топки.  Без да полага големи усилия, Джокович се подсигури с още един пробив, станал възможен след нова серия от грешки на Федерер. Тук надеждата за швейцареца сякаш угасна, но той намери сили да вземе следващите два гейма, а когато съперникът му за втори път сервираше за мача, напрежението си каза думата и Новак се оказа изоставащ с 15:40. Два добри сервиса лишиха Федерер от възможноста да изравни, след което нищо не можеше да спре Джокович по пътя към титлата. Федерер направи 11 аса, срещу само 3 на Джокович, а освен това реализира и повече уинъри (56 срещу 35), но по-големият брой непредизвикани грешки, както и многото пропуснати точки за пробив наклониха везните в полза на сърбина.ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ФИНАЛА ВИЖТЕ ТУК!