Реалната цел на България в Лас Вегас са 3 медала и 5 квоти за Рио 2016
В убийствената конкуренция на над 100 държави прогнозите на специалистите за шансовете на България на световното са 3 медала и 5 квоти за олимпиадата Рио 2016. Във Вегас се очертава най-силният шампионат на планетата в историята, като в някои категории има по около 60 заявки за участие.
При класиците голямата ни надежда е световният №1 от Будапеща 2013 при 59-килограмовите Иво Ангелов. След промените в категориите обаче сега той е при най-леките с двойна конкуренция, защото всички от 55 преминаха при 59 кг. Другите ни трима бивши световни първенци не са били в голямата игра за медалите отдавна. Лекувалият контузия Елис Гури от 2011-а, Христо Маринов от 2012-а, а Явор Янакиев от олимпиадата Пекин 2008. Разбира се, рулетката във Вегас е най-доброто място да се изстрелят на печеливша позиция.
Скритият ни коз е... много голям в буквалния и преносния смисъл - тежкият Любомир Димитров (130 кг). Европейският вицешампион от Финландия 2014 е готов за бум. Трябва само да си повярва, че е ударил неговият час. В две от неолимпийските категории България ще разчита на тазгодишните си открития - първият медалист на страната ни от Европейски игри - „бронзовият“ Даниел Александров-Рамбо и Свилен Костадинов (71 кг), пети в Баку 2015. Така 1-2 медала и 2 визи изглеждат резонни за четата на двукратния покорител на Олимп - Армен Назарян.
При отсъствието на лидера Станка Златева при дамите разчитаме най-вече на носителката на 6 медала от големи първенства Тайбе Юсеин (63 кг). Тимът на тандема Серафим Бързаков - Петър Касабов е заложил поне още 4 „мини“ - №1 в света при девойките Елица Янкова (48), другата медалистка от Европейските игри Евелина Николова (53) плюс Мими Христова (58) и Джанан Манолова (60). Медал и 2 квоти са прогнозите и в този стил.
С най-скромни очаквания от трите тима заминават свободняците заради провала на Европейските игри, където нашите останаха без отличие. Странен избор направи „сребърният“ от европейското и световното през 2013-а Владимир Дубов. Той изобщо не приличаше на себе си при сваляне в най-леката категория в Баку 2015 и реши във Вегас да участва в неолимпийската - до 61 кг. И ако конкурентът му Георги Вангелов (57) не спечели квота, Вовата ще се пробва да го направи в някоя от 3-те квалификации през пролетта на 2016 година - в Турция, Сърбия или Монголия.
Световният ни първенец от Москва 2010 Михаил Ганев (86) връща формата си след серия контузии, но дали времето за оптимално бойно състояние му е стигнало, ще се разбере в „борцовото“ казино на категорията с десетки терминатори. Приятна изненада очакваме и от Борислав Новачков (65), който има победи над олимпийския шампион Асгаров (Азербайджан) и световния Романов (Русия), както и над иранските асове. Остава да го направи и в едно и също състезание. Вегас е идеалната сцена. Медал и квота за нашите отреждат световните експерти в борбата.
Малко ли са предричаните ни 3 отличия и 5 квоти? Времето ще покаже. Досега нашите са отвоювали по 11-12 олимпийски визи след световно и 3 квалификации. Сметката и сега се движи към тези показатели. Не трябва да сме максималисти, защото 8 от 11-те страни в олимпийската класация по медали имат световни първенци в борбата през последния 4-годишен цикъл - САЩ, Китай, Русия, Германия, Корея, Франция, Унгария и Япония. Като прибавим Иран, Турция, Куба, Азербайджан, всички бивши съветски републики и скандинавските страни, ситуацията се наелектризира максимално. И малцина ще имат шанса да пробият до финалите, за да са сред 6-те, които ще вземат виза в по 6 категории на трите стила. Всяко място там ще е геройство и дано 22-мата ни представители се покажат достойни за него!