Шефът на ДКС Минко Христов: Дадохме 20 години живот на залата
Новият управител на ДКС Варна Минко Христов може да си отдъхне, че ремонтът все пак бе докаран до положение зала "Конгресна" да успее да приеме предвидените събития. В началото на май се проведе Световна купа на спорна гимнастика и акробатика, а сега са мачовете от груповата фаза на Световната лига по волейбол. Пред "7 дни спорт" Христов разказа за ремонта, както и за това, какво остава да се свърши по обновяването на двореца.
- Какво очаквате от тези три седмици волейбол, които може да се примат като официално откриване на обновената зала?
- Като организация сме готови за проявата. От тук нататък очакваме добра посещаемост.- Кое беше най-наложително да се направи и какво друго беше свършено?
- Направиха се много неща. Ремонтът тръгна заради изискванията за разширяване на игралното поле и за капацитета на залата. Това беше свършено, а направихме и други чудесни неща. В момента сме с чисто нова климатична система. Вкарахме и нова система за автоматизирано следене и контрол на процесите в залата. Работим и по въпроса с видеонаблюдението. Има да се свършат още много неща извън залата, но за Световната лига са изпълнени всички изисквания, ще сме готови и за Европейското първенство.- Знаем, че ремонтът трябваше да струва 10 млн. лв. Стигнаха ли тези пари?
- Ние сме само възложител на този проект, а инвеститор е Община Варна. Изпълнителите от строителната фирма отчитат своята дейност пред общината. Мой ангажимент е да контролирам заложените в проекта параметри да бъдат изпълнени качествено. Ремонтът е в рамките на тази сума, но ще се налагат и допълнителни инвестиции, защото освен предвидените неща направихме и нов окачен таван, сложихме ново LED осветление. Когато приключим с ремонта вътре в залата, няма да се налага да се прави нищо поне 20-30 години. След това излизаме отвън. Залата отвън е уникална и трябва да запази своята идентичност. Ще опитаме да го направим с проекти по енергийна ефективност. Тази зала е емблема не само на Варна, но и на България.- Появиха се информации, че залата е била едва ли не пред падане, защото има неща, които не са направени още при построяването.
- Точно така. Тепърва предстои да се направят още неща по укрепването на залата. Това са чисто конструктивни неща, които не са направени още при строителството на залата през 1967 г. Впоследствие 47-48 г. не са отделяни средства и не са правени експертизи за проверка на състоянието на залата в подземията. Толкова, колкото е висока залата, още толкова се намира и долу под земята. Там вървят процеси, които трябва да се следят. Знаете, че във Варна има много подпочвени води. Има съмнения, че при строителството на тренировъчната зала през 1987 година е прекъсната дренажната система и от там е започнало натрупване на подземни води в основата. Един от належащите проекти е за възстановяване на дренажната система, защото в залата продължават да влизат води. Сега се контролират и се източват.- Колко живот се даде с този ремонт?
- По мнение на специалистите това, което се прави в момента, ще даде възможност залата да функционира нормално поне 20 години.