Петимата революционери на вратата
Тази неделя Мануел Нойер отпразнува 30-ата си годишнина. Той вече остави своя отпечатък в историята на вратарския пост във футбола с куп новаторски детайли, освен с безбройните си важни спасявания. Но германецът не е единственият допринесъл за това хората да гледат с безкрайно уважение на представителите на този тъй специфичен пост. „Франс Футбол” използва повода, за да представи на своите читатели петимата революционери сред вратарите.
ЛЕВ ЯШИН
Първият. Единственият в историята страж, успял да спечели „Златната топка”. Това стана през далечната 1963 година. Руснакът е пионерът, успял да привлече мъничко светлина от прожекторите върху един така подценяван пост. Той е бил нещо повече от обещаващ вратар в хокея на лед. Черния паяк – с този прякор са го окичили заради винаги черната му екипировка и непревземаемостта на вратата му. Напълно заслужено и заради стила му, и заради уменията му да спира удари и да лови центрирания, и заради способността му да започва атаки. Същински маестро!
ДИНО ДЗОФ
Най-дълго задържалият се на върховото ниво. Да бъдеш световен шампион на 40-годишна възраст е постижение, което почти сигурно няма да бъде вече повторено. Точно това стори Дино Дзоф, когато спечели Мондиал 1982 с екипа на Италия. Но не става въпрос просто за това да се намери негов наследник – Дзоф бе неповторим като вратар. Модел на подражание, следван от доста поколения след него.
ФАБИАН БАРТЕЗ
Най-прецизният вратар, виждан досега на футболния терен. Сръчен с ръцете, когато ставаше въпрос за правене на спасявания, Фабиан Бартез бе нещо повече от обикновен страж – той бе първият в отбора, който започваше нападението, първият диктуващ играта. Божественият плешивец, роден в земята на ръгбито в югозападна Франция, беше способен да праща съвсем точно топката с пас, ако ще и да бе на повече от 50 метра. Подаванията му бяха същинско произведение на висшето изкуство.
ДЖАНЛУИДЖИ БУФОН
Най-скъпият в историята. Кой ли навремето си е мислил, че някой клуб би бил луд да се раздели с над 50 млн. евро за един вратар? Е, точно това стори Ювентус през лятото на 2001 година, когато даде 53 млн. евро на Парма, за да купи състезателните права на Джанлуиджи Буфон. Да, това се случи няколко дни, след като „и бианконери” завършиха продажбата на Зинедин Зидан за 75 млн. евро в Реал Мадрид, което със сигурност помага за подобна „лудост”. Цената бе революционна и доказа, че и вратарите могат да си заслужават огромни вложения.
МАНУЕЛ НОЙЕР
Вратарят-либеро. Едва-що навърши 30 години, но вече остави след себе си непогрешим отпечатък в историята на вратарите. Мануел Нойер изобрети пост във футбола – този на вратаря-либеро. Неговите излизания далеч пред вратата му и пресичанията му на далечни подавания зад гърба на защитата станаха световно познати и признати. Германецът вече има спечелена световна купа от Мондиал 2014 и място на подиума за „Златната топка” (2015) – все постижения от марката на най-най-големите футболисти.