Сесил и нейните сестри
- 28 март 2016 | 06:27
- 16039
Спортът като семeен бизнес. Това е мотото на четирите сестри Каратанчеви, които залагат на професионалния тенис под зоркото око на баща им Радослав. Може би най-много засега се говори за Сесил, която има зад гърба си участия в 30 турнира от "Големия шлем". Но в Америка вече наричат Габриел Каратанчева малката Шарапова заради впечатляващите й резултати на различни турнири. Лиа и Алекса обаче не остават назад. Тази седмица семейството заминава за Америка, където всички започват активни тренировки.
Впрочем те не са типичното българско семейство, което ще бъде заедно за Великден. Просто тенисът ги запраща в четирите посоки на света. И това е в реда на нещата, казва бащата Радослав Каратанчев, който освен политик е и техен личен треньор. „Рядко почиваме заедно. Случвало се е Сесил да е в Япония, аз и Алекса в Америка, Габи в Чехия, а Лиа и съпругата ми Живка в България. Разкрачени сме в четирите посоки на света, но за нас това е ежедневие”, признава той.
И противно на всички очаквания твърди, че тенисът е един от най-леките и аристократични спортове – играеш пет-шест точки, сядаш, пийваш си, хапваш бананче, чадърче над теб, шоколадче, споделя нетрадиционното си мнение Каратанчев. И обяснява разпалено, че няма друг спорт, по време на който можеш да си почиваш. „Тенисът се е наложил от аристокрацията от столетия назад и е спортът на графовете, на князете...”, обяснява Каратанчев.
Най-голямата му болка е, че тенисът е скъп спорт. Обаче не се оплаква, въпреки че и четирите му дъщери са решили професионално да въртят ракетата. „Много хора не ми вярват, обаче зимите са ни много по-евтини в Америка, отколкото в България - споделя бащата на сестри Каратанчеви. - Затова семейството живее половин година у нас, половин – в Америка. Кортовете зад Океана са безплатни, което не е за пренебрегване. Освен това нашата флора и фауна – малък народ, но страшно прост – не може да оцени усилията, които полагат спортистите. Стъпването на корта в България струва 25 лева на час. Умножено по четирите ми момичета – шест часа на ден – сумата катери над 120 лева. Плюс бензин, топки, кордажи. Отделно трябва да им търся спаринг, защото аз не мога да играя с всичките. Там отиват още 20-30 лева”, обяснява неволите си бащата на тенисистките. Така луксът да имаш четири дъщери на корта излиза 250 – 300 лева дневно. За месец – около 6 бона. Плюс разходи за фитнес, басейн, джакузи – все задължителни неща, ако наистина искаш да си добър.
Затова Каратанчев с две ръце защитава Григор Димитров, който няколко пъти отказва да се състезава за България. „Какво е точно патриотизмът? Къде е България, когато трябва да дава на спортистите, на децата? Много лесно е, когато някой постигне успех, да кажеш – ето, той не е достатъчно патриот! Това е дребна гавра. Страшно гадно ми е, като видя, че у нас се опитват да изкарат пари на гърба на способните. Пътувам по света повече от 20 години. Дъщеря ми Сесил наистина е спечелила много пари, но си е платила навън данъците. Ние не си изкарваме парите на гърба на другите. Или на гърба на българските федерации. У нас професионалистът не може да получи заслуженото си”, не крие недоволството си Радослав Каратанчев.
Знае, че много хора го плюят и му завиждат, че са се продали на Казахстан – допреди няколко години Сесил се състезаваше под чужд флаг. „Професионализмът се продава. Журналистът не се ли продава? Лекарят не се ли продава? Ами ние сме се продали, след като сме знаели, че ще бъдем оценени. За какви патриоти говорим?”, казва той.
Батето пали Радо по тениса
Известният бохем Иван Славков е една от причините Радослав Каратанчев да се запали по тениса. „Баща ми работеше в АОНСУ. И когато през лятото ходехме на море, много обичах да гледам как Батето играе тенис”, спомня си от дистанцията на времето Каратанчев. Всъщност неговият спорт е гребането. Родителите му, които са академично настроени – баща му е професор по философия – късно се усещат, че Радо набляга повече на спорта, отколкото на учебниците. „Обичах да гледам „Всяка неделя”, когато водеше Янчо Таков, защото той винаги пускаше фрагменти от тенис състезания. Кеворк беше против”, разказва той.
Всички на корта
Сесил стъпва на корта четиригодишна. Най-малката му щерка Алекса (8) започва да играе на две и половина. Сега вече има 5 купи и се реализира изключително успешно в Щатите. И четирите му дъщери тренират с ясното съзнание, че ще станат професионални тенисистки. Останалите - Габи (15), Лиа (12) - са шампионки на България.
Каката учи финанси, №2 се увлича по правото
Сесил завършва финанси и бизнес администрация в България. Габи, която учи в Щатите, се увлича по правото. „Там училищата не са устроени като нашите – всяко дете е с индивидуален план, нямат класове. Профилът на Габи е право и тя е съдия в момента. Когато завърши осми клас, имаше импровизирани съдебни дела. Тя беше съдия с боне”, разказва бащата. Колкото до Лиа, тя е изключително отдадена на тениса. И нищо друго не я интересува. Мълчалива и изпълнителна. Не показва никакви други интереси. „Преди няколко месеца се беше разболяла – имаше нисък хемоглобин. Расте, става жена. Наедрява. Водихме я по лекари да видим дали всичко е наред. Беше страшна битка, че не тренира. Трябваше дълго да й обяснявам, че няма страшно. Оказа се, че има желязодефицитна анемия. И беше голяма драма”, казва Каратанчев.
И признава, че не е деспотичен. Ето, Сесил си има приятел, българин. „Силно демократичен съм – не я притеснявам, уважавам ги. Той дори пътува с нея по състезания. След като съм им дал дисциплината и реда, аз нямам притеснения за това какво ще правят в живота си. Спокоен съм, защото в белия лист хартия съм написал правилните неща”, завършва Радослав Каратанчев.
Мария Недева, "7 дни спорт"