Англия (U19) стъпи на европейския връх, след като надви Португалия (видео)

Отборът на Англия спечели купата на Европейското първенство за юноши до 19 години след победа с 2:1 над Португалия във финала. Британците успяха да се справят с “мореплавателите” и така завоюваха трофея за първи път след преобразуването на турнира през 2002 година. Преди днешния триумф островитяните имаха два загубени финала през 2005 и 2009 година. България също беше част от осемте отбора, участвали на шампионата в Грузия това лято, а в груповата фаза отстъпи на англичаните с 0:2.Първото полувреме беше лишено от стопроцентови голови ситуации. Играта беше двуостра, а на двамата вратари така и не се наложи да показват майсторството си до почивката. В 26-ата минута Мейсън Маунт получи топката в наказателното поле, но ударът му към португалската врата беше блокиран.В 50-ата британците откриха резултата. Маунт стреля от пряк свободен удар, топката се отби от гредата, а Айза Сюлиман отблизо реализира. Шест минути по-късно Стърлинг си отбелеза ефектен автогол, засичайки топката с глава. В 68-ата съставът на “трите лъва” изгради страхотна контра, Маунт преодоля двама бранители и предостави топката на Лукас Нмеча, който отбеляза отблизо - 2:1 за Англия. В 86-ата защитникът на англичаните Едун беше изгонен с втори жълт картон. В 88-ата Мигел Луиш отправи опасен удар, като топката профуча на по-малко от метър от страничната греда в аут.Докато Англия спечели купата от третия опит, "мореплавателите" вече натрупаха три загубени финала и остават без трофей. Преди година и англичани, и португалци се препънаха на полуфиналите.Шампионите на Англия:Вратари: Аарън Рамсдейл (Борнемут), Нейтън Трот (Уест Хам)Защитници: Тревоу Чалоба (Челси), Джей Дасилва (Челси), Дарнъл Джонсън (Лестър), Айзея Сълиман (Астън Вила), Рийс Джеймс (Челси)Халфове: Джош Дасилва (Арсенал), Андре Дозел (Ипсуич), Тайо Едун (Фулъм), Джейкъб Мадокс (Челси), Мейсън Маунт (Челси), Райън Сесеньон (Фулъм), Дуйон Стърлинг (Челси)Нападатели: Бен Бреретън (Нотингам), Айзък Бъкли-Рикетс (Манчестър Сити), Маркъс Едуардс (Тотнъм), Лукас Нмеча (Манчестър Сити)